Česky Německy

Poděkování

CD-ROM, který spouštíte ve svém počítači je práce studentů z historického kroužku na Gymnáziu v Ostrově pod vedením profesora Ivana Machka. Jde o projekt Regionální historie přesahující region města Ostrova v česko-německých souvislostech.

Kromě studentů se na práci podíleli i další nadšenci:
profesorky Miroslava Vaicová a Dana Osičková s překladatelským týmem studentek německého jazyka (Klára Jechová, Tereza Svobodová, Pavla Jandová, Zuzka Brodcová, Marta Neoveská, Martina Šmelová), a ekonomka gymnázia Gabriela Hladká.

Studentům v práci značnou měrou pomohli kasteláni všech navštívených objektů, za což jim velmi děkujeme. Zvláště bychom rádi poděkovali Mgr. Jiřímu Klsákovi, který nás provedl historií sv. Mikuláše pod horou Krudum a poskytl nám mnoho cenných informací k ostatním lokalitám. Neméně děkujeme Mgr. Zdeňce Čepelákové za její péči o ostrovský porcelán a historické texty, jež nám byly inspirací. Mezi ty, kteří nám vyšli vstříc a pomohli v získávání materiálů, patří i ostrovská kronikářka paní Walburga Mikešová. Děkujeme i panu J. Ježkovi, kronikáři z Jáchymova, za jeho nevšední zájem o město a seznámení s jeho středověkou historií.

Rádi bychom dále poděkovali:

• panu Ing. Janu Zdiarskému za provedení místy v okolí Kovářské, kde v roce 1944 dopadaly trosky bombardérů B–17,
  • paní profesorce Janě Hasmanové za inspirace při objevování historie obce Kovářská,
  • panu Ing. Vladimíru Tomanovi za prožitek Kyselky z dob kdy ještě Mattoni byl…,
  • panu Bedřichu Loosovi z hradu a zámku Hartenberg za poskytnutí materiálů ke studiu,
  • kastelánu Valče panu Ing. Petrovi za ochotu poodhalit barokní skvost, který vyhořel a vstává z popela,
  • pánům Mandrholcovi, Kyckovi a Floriánovi za možnost setkat se na místě, kde sahá na lidi smrt u Věže smrti ve Vykmanově,
  • a Chaimu Kočímu za prohlídku hroznětínského židovského hřbitova a podrobné informace týkající se židovství v západních Čechách.
Bez pomoci všech jmenovaných by tento CD-ROM nikdy nevznikl.

pokračovat