Charakteristika školy | Z historie školy | Kontakty | Termínový kalendář 2008/2009

Jak školu najít
Profesorský sbor
Předměty
Učební plán
Rozvrhy hodin
ŠVP
Nabídka kroužků a aktivit pro studenty
Úspěchy studentů
SIPV - školení, infocentrum
ICT plán
Studentské stránky
Prevence sociáln? patologických jev?
Katedra online
Studijní pobyty
Galerie úspěšných studentů
Suplování
Maturity 2008
Měsíční plány akcí
Školní řády

Dobrý den!

Dnes je: Úterý 16. dubna
Svátek má:

Jméno :
Heslo :

FYZIKA

?ím se fyzika zabývá? Slovo fyzika pochází z ?e?tiny, kde znamená p?írodu, je to tedy v?da o p?írod?, zkoumá okolní sv?t, pozoruje probíhající jevy, formuluje fyzikální zákony, dokáže odhadovat pr?b?h p?írodních jev? a poskytuje nám ucelený obraz sv?ta. Aplikace fyzikálních znalostí se odráží ve vynálezech, které sv?t posouvají vp?ed a ?iní život ?lov?ka bohatším. Studium fyziky pomáhá pochopit sv?t, u?í nás teoretické v?domosti prakticky ov??ovat, dále je využívat a uv?domovat si možnosti jejich využití v denní praxi.

Studium fyziky na na?em gymnáziu je rozd?leno do dvou na sebe navazujících blok?.

Nižší gymnázium

Na nižším gymnáziu mají naši studenti dv? vyu?ovací hodiny fyziky týdn?, své v?domosti si pak ov??ují praktickými m??eními a pokusy v rámci cvi?ení z fyziky, která probíhají jedenkrát m?sí?n?. Na t?chto cvi?eních pracují samostatn?, u?í se ?ešit problémy, vyvozovat ze svých pozorování záv?ry, p?ípadn? je prezentovat. P?i vyu?ování fyziky up?ednost?ujeme moderní metody a formy práce, do vyu?ování za?azujeme také exkurze, samoz?ejmostí je využití po?íta?e. Základním studijním materiálem je od primy až do kvarty u?ebnice Fyzika pro základní školy a víceletá gymnázia autora Martina Machá?ka, mimo ni využíváme další materiály nap?. r?zné sbírky a vyu?ovací programy.

P?ehled u?iva: U?ivo odpovídá osnovám ZŠ, je však probíráno i u?ivo rozši?ující , dostatek ?asu je v?nován procvi?ování a ?ešení fyzikálních úloh , nabízíme i konzultace.

Prima
Stavba látek; Vlastnosti t?les, m??ení fyzikálních veli?in; Elektrický obvod.
Sekunda
Pohyb a síla; Mechanické vlastnosti kapalin a plyn?; Sv?telné jevy.
Tercie
Práce, energie, teplo ; Zm?ny skupenství; Spalovací motory; Elektrický náboj a el.pole; Zákony el.proudu v obvodech; Elektromagnetické jevy
Kvarta
St?ídavý proud; Elekt?ina v dom?; Kmitání; Vln?ní; Hlasitost; Atomové jádro; Zem? a její okolí; Planety, hv?zdy, galaxie; Energie; Polovodi?e

Vyšší gymnázium

Na vyšším gymnáziu se vyu?uje fyzika v 1., 2. a 3. ro?níku. V 1. a 2. ro?níku mají studenti t?i hodiny fyziky týdn?, ve 3. ro?níku dv? hodiny týdn?. Studenti, kte?í mají zájem o další studium fyziky, si mohou ve 3. a 4. ro?níku zvolit p?edm?t Seminá? z fyziky. Vyu?uje se podle u?ebnic fyziky z nakladatelství Prometheus, využívají se další r?zné sbírky a vyu?ovací programy. P?ehled u?iva:
Kvinta a 1. ro?ník

Mechanika: kinematika hmotného bodu, dynamika p?ímo?arých a k?ivo?arých pohyb? hmotného bodu, energie hmotného bodu, statická silová pole, mechanika tuhého t?lesa, mechanika kapalin a plyn?
Základní poznatky molekulové fyziky: kinetická teorie látek, vnit?ní energie, práce, teplo

Sexta a 2. ro?ník

Struktura a vlastnosti látek: struktura a vlastnosti plynného skupenství látek, kruhový d?j s ideálním plynem, struktura a vlastnosti pevných látek a kapalin, zm?ny skupenství látek
Kmitání a vln?ní: vlastní kmitání oscilátoru, nucené kmitání oscilátoru, mechanické vln?ní
Optika: základní pojmy, optické soustavy, vlnové vlastnosti sv?tla

Septima a 3. ro?ník

Elekt?ina a magnetismus: elektrostatické pole, elektrický proud v kovech, v polovodi?ích, v elektrolytech a v plynech, stacionární a nestacionární magnetické pole, st?ídavý proud
Jaderná fyzika: vlastnosti atomových jader, radioaktivita, jaderná reakce, vyu?ití radionuklid?

Seminá? z fyziky

Seminá? je ur?en zájemc?m o dal?í studium fyziky, technických obor? a medicíny. Hlavním cílem seminá?e je další prohlubování fyzikálních v?domostí a p?íprava k maturit?. Seminá? je mo?né volit ve 3. a 4. ro?níku vyššího gymnázia.
Hlavní náplní seminá?e je:
1. Praktická ?ást: laboratorní cvi?ení- práce s fyzikálními demonstra?ními pom?ckami, u?ití PC p?i výuce fyziky
2. Teoretická ?ást: prohlubování u?iva fyziky (astrofyzika, speciální teorie relativity), ?e?ení fyzikálních úloh

Na vyšším gymnáziu vyu?ujeme podle u?ebnic fyziky z nakladatelství Prometheus.

P?ehled vyu?ujících

Marcela SACHLOVÁ (E-mail: sachlova@gymostrov.cz) vedoucí PK fyziky
vyu?uje t?ídy: V2.A
Mgr. Alexandra ŠUSTEROVÁ (E-mail: Xena@gymostrov.cz)
vyu?uje t?ídy: V3.A, V3.B, V4.A
Mgr. Bohuslava KOHOUTOVÁ (E-mail: bokoho@gymostrov.cz)
vyu?uje t?ídy: V1.A, V1.B, V5.A, 1.A, 1.B, 2.A, V7.A
Mgr. Michal ŠT?PÁNEK (E-mail: stepik@gymostrov.cz)
vyu?uje t?ídy: V2.B, V6.A, 3.A, 3.B, seminá? ve 3. i 4. ro?níku

Úsp?chy našich student?

Ve školním roce 2004/2005 dosáhli studenti ve fyzikální olympiád? t?chto úsp?ch?:

Tomáš MARTINEK (V3.A) zvít?zil v okresním kole kategorie F
Jan HYNEK (V4.A) zvít?zil v okresním kole kategorie E a v krajském kole se umístil na 4. míst?
Jan P?ÁDA (V4.A) zvít?zil v okresním kole kategorie E
Eva PLUHA?OVÁ (V8.A) obsadila 2. místo v krajském kole kategorie A
Jan RIEGER (V8.A) se umístil na 5. míst? v krajském kole kategorie A.