Beseda se zraněnými obránci Majdanu

Foto

V úterý 18. 3. 2014 měli studenti možnost besedovat s Jurijem KsenčukemOleksanderem Žamojdou, kteří byli postřeleni při demonstracích na Majdanu v Kyjevě. Do České republiky je dopravil vojenský letecký speciál poskytnutý v rámci humanitárního programu MEDEVAC Českou vládou zraněným Ukrajincům. V Karlových Varech byli na krátkém rehabilitačním pobytu.

Všichni přítomní si se zatajeným dechem vyslechli příběhy obou obránců barikád. Pro studenty žijící v míru uprostřed Evropy v demokratické a svobodné zemi to byla těžko sdělitelná a přenositelná zkušenost.

Když se Jurij Ksenčuk ze Lvova dozvěděl, co se děje na náměstí Majdan, vzal si v bance volno a odjel do Kyjeva. Taxikář Oleksander Žamojdo nechal své auto autem a šel pěšky na Majdan bránit demokracii.

Jurije trefil snajpr. Kulka ráže 7,62 se zavrtala do ramene a zastavila se několik centimetrů od srdce. Na Oleksandra vystřelil z lovecké pušky jako na divočáka voják z jednotky Berkut.

Přejeme všem obyvatelům Ukrajiny, aby se konflikt obešel bez dalších obětí na životech a zvítězily principy mezinárodního práva a kolektivní bezpečnosti.

Návštěvu na našem gymnáziu zprostředkoval předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyi, za což mu touto cestou děkujeme.

Ivan Machek

Více na www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/video/

3. část - Zranění z Majdanu - záběr na oblečení v 34:10 :-)