Poppy Day

Studenti z kvinty A, doprovázeni učitelkami angličtiny Mgr. Kitzbergerovou a Mgr. Žerebjatjevovou, navštívili 6. listopadu 2015 kapli sv. Floriána, památník obětí násilí na Ostrovsku, a uctili padlé v 1. i 2. světové válce a za komunistického režimu. Na jejich počest byla přednesena báseň „In Flanders Fields“ (Na vlámských polích) a na oltář byly slavnostně položeny květy vlčího máku, které studenti vyrobili.

Proč právě listopad a vlčí máky?

Dne 11. listopadu 1918 přesně v 11 hodin a 11 minut bylo podepsáno příměří a od roku 1919 jsou vlčí máky symbolem Dne válečných veteránů a definitivního konce 1. SV. Vlčí máky se staly symbolem z mnoha důvodů, přispěla k tomu i jejich charakteristická barva prolité krve. Na bitevních polích totiž bývala půda rozoraná, vlčím mákům se obzvlášť dařilo, a tak jich vyrostly celé lány. Vliv na volbu symbolu měla i ona slavná báseň z r. 1915 „In Flanders Fields“, v níž autor, kanadský lékař John McCrae sloužící na západní frontě, otřesen smrtí svého přítele A. Helmera barvitě popsal, jak se ve větru vlní vlčí máky, zatímco vojáci umírají.

Dnes si asi nejvíce tento svátek připomínají ve Velké Británii, kde nosí na klopě kabátu vlčí mák snad každý. Přesně v 11 hodin dopoledne se zastaví za naprostého ticha na dvě minuty čas a vzpomínají nejen na oběti a vojáky bývalých konfliktů, ale i na živé a stále bojující v nynějších válkách.

Tento den ale doprovází mnoho dalších aktivit. Loni například bylo nejvýraznější připomínkou vysazení 888 246 keramických květů vlčích máků u londýnského Toweru - za každého vojáka z Británie nebo kolonií, který padl v 1. SV, jeden květ. Ve Spojených státech amerických jsou velmi populární průvody. Největší z nich, Veterans Day Parade, se koná v New Yorku už od roku 1929. V 11:00 hod. jsou pak položeny věnce u památníku Eternal Light Peace Memorial v Medison Square Parku. V Česku byl 11. listopad prohlášen za tzv. významný den až v roce 2001, protože za komunistického režimu byla kvůli legionářům 1. SV tabu. Proto se u nás zatím neslaví tak bouřlivě, jako například právě ve Spojeném království či v USA. Nicméně i v ČR se koná tento den mnoho akcí: vyznamenávání veteránů, položení věnců k uctění památky válečných obětí, vzpomínkové bohoslužby … a kupříkladu i položení kytice vlčích máků na oltář a přednesení symbolické básně studenty z malého města v nejzápadnějším regionu České republiky.

Alex Patrovská, V5.A