Co mají společného Ivan Klíma, John Lennon a Dechovka…?

V úterý 8. prosince 2015 se uskutečnila exkurze studentů ostrovského gymnázia do Prahy.  Nejprve jsme se sešli v Židovském vzdělávacím centru se spisovatelem Ivanem Klímou, který nám odpovídal na všetečné otázky týkající se literatury i osobního života. První platonická pusa, povídka Miriam, život v Terezíně, práce v redakcích časopisů, psaní samizdatů, Láska a smetí, život v době nesvobody, celoživotní přátelství s L. Vaculíkem a nemohl chybět ani Krteček :o). Navečer jsme prošli setmělou Kampou, zastavili se u sochařské kompozice Davida Černého a čekal nás vzpomínkový večírek u zdi Johna Lennona. Pro ty, kteří netušili – ten večer to bylo přesně 35. let, kdy byl Lennon v New Yorku zastřelen. U zdi bylo živo, zpívaly se písničky Beatles a psalo se na zeď. Na závěr vydařené exkurze nás čekala hospoda, divadlo a tancovačka…vše ve svérázném site-specific hraném mezi stoly sálu Baráčnické rychty. Divadelní soubor VOSTO5 hrál představení „Dechovka“. Příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Jenže ono to nejde. Oběti dostihly své vrahy, které ovšem nikdo nezná. Anebo se někdo našel? Herci hráli jako o život a za to jim patří náš velký potlesk. Máme-li být upřímní, tolik slavných jmen mezi námi diváky nikdo nečekal (Macháček, Dyk, Trojanová, Vilhelmová,…).  Divadlo žije!

Ivan Machek a Jakub Hecht

Fotografie: Nella Szebenyiová

PS: příští představení 26. ledna 2016 „My děti ze stanice ZOO“, Činoherák Ústí nad Labem