Úspěchy ostrovských gymnazistů v předmětových soutěžích a olympiádách

Více než stovka ostrovských gymnazistů si v právě skončeném školním roce přinesla z okresních, krajských či republikových soutěží jednu z medailí. Všichni úspěšní medailisté byli právem oceněni na tradičním Gymnaziáles, které v obnovené premiéře po dvouleté pauze způsobené epidemií covid-19 proběhlo 29. června v divadelním sále ostrovského domu kultury.
Vzhledem k omezenému prostoru tohoto článku, si dovolíme vyzdvihnout zejména mimořádné úspěchy gymnazistů, které dosáhli na republikových finálových kláních.
Na prvním místě to je nepochybně vítězství chlapeckého týmu (Lukáš Juránek, Jiří Donda, Radim Tokár, Štěpán Maaz, David Gondzsala, Matěj Kunc a Vojtěch Majer) v přespolním běhu ve finálovém závodě středních škol v Novém Městě na Moravě. Kromě zlaté medaile chlapců si z Nového Města přivezla bronzové medaile také děvčata (Heidi Juránková, Johana Nováčková, Nela Juránková, Magdalena Schaferová, Viktorie Šmejkalová a Ivana Česáková). Zde je třeba vyzdvihnout heroický výkon Heidi Juránkové, která byla ze všech závodnic finálového běhu nejrychlejší.
Do republikového finále Poháru rozhlasu se vítězstvím v krajském kole také probojoval atletický tým dívek z nižšího gymnázia (Zuzana Hořtová, Ludmila Oťapková, Zuzana Knap, Vanesa Krýslová, Eliška Váňová, Adéla Zavoralová, Dominika Kuníková, Viktorie Michálková, Kateřina Riedlová, Aneta Kučerová), který v nabité konkurenci získal skvělé 5. místo.
První místo v krajském kole přineslo účast v celostátním finále středních škol našim mladým šachistům. V nesmírně náročné konkurenci 23 středoškolských týmů z celé republiky se ostrovští gymnazisté neztratili a tým ve složení Jakub Kůsa, Vojtěch Tegda, Jindřich Tegda a Jiří Ulč vybojoval velice pěkné 17. místo.
Neméně zdatně si vedli naši kvartáni Jan Havlan, Vít Kadečka a Josef Hoda, kteří v celostátním finále Robosoutěže dosáhli na vynikající 9. místo.
Dalšími gymnazisty, kteří se probojovali až do republikového finále, byli Nikola Kvíčerová v olympiádě z anglického jazyka, Jakub Dubský v chemické olympiádě, Ema Draská v logické olympiádě, Kristián Šťastný v olympiádě z  českého jazyka a dějepisné družstvo ve složení Ondřej Kuchař, Dan Mokrusch a Jan Šnobl v mezinárodní dějepisné soutěži gymnázií. V kvalifikaci, které se zúčastnilo 327 gymnázií z Česka a Slovenska, se naši historici probojovali do finále jako 6. nejlepší tým. Finále se uskuteční na podzim v Chebu a všichni věříme, že naši studenti zde svůj výkon z kvalifikace přinejmenším zopakují.
Přehled všech úspěšných žáků najdete na webových stránkách gymnázia v části Úspěchy našich studentů.
Poděkování si bezesporu zaslouží nejen ti úspěšní, ale všichni studenti, kteří se zapojili do školních, okresních a krajských kol těchto soutěží a samozřejmě také všichni pedagogové, kteří své svěřence na tyto soutěže skvěle připravili.

Mgr. Jiří Fresser