Exkurze do Osvinova ke spolku na ochranu užovky stromové

Foto

V úterý 11.6.2024 navštívili žáci V2.B společně s paní učitelkou Petrou Karchňákovou a Veronikou Černou obec Osvinov. Vydali se tam do informačního a osvětového střediska spolku Zamenis, kde jim člen spolku ukázal zástupce všech 5 hadů, kteří v ČR žijí (zmiji obecnou, užovku obojkovou, užovku hladkou, užovku podplamatou a nejvzácnější užovku stromovou).  Pán jim také vysvětlil, kde ti hadi žijí, jak loví, čím se živí, jak se rozmnožují, jak se máme chovat v jejich blízkosti apod. Žákům byli hadi ukázáni zblízka a někteří odvážlivci si na ně dokonce sáhli. Bohužel populace hadů v ČR mizí, a to nejen kvůli stavění nových silnic a domů, ale i kvůli dovezeným predátorům, jako je např. mýval severní. Z těchto důvodů jsou všichni hadi v ČR chráněni. (Pokud se budete chtít dozvědět více, navštivte např. webové stránky spolku Zamenis Zamenis.)
V středisku najdete také mnoho jiných kuriozit, např. vycpanou hlavu hrocha Slávka, který jako jediný hroch z pražské zoologické zahrady přežil velkou povodeň v roce 2002. Nebo zde sídlí obrovská krajta, která v přítomnosti žáků radši zůstala v teráriu, aby se nemusela socializovat.
Na závěr po hlasitém potlesku a děkování se žáci vydali na procházku Osvinovem, kde si procvičili své znalosti rostlin, když je rozřazovali do různých skupin. A po neúspěšném pokusu koupit si med, klouzání se po zadku z kopečku vedle silnice a šermovacích duelech s větvemi se všichni vrátili do autobusu, který je odvezl zpátky ke gymnáziu. Třída se rozešla s úsměvy na tváři a tím byla expedice „Hadi“ ukončena.

Za V2.B napsaly: Benešová B., Brandtlová K., Kaminská A., Kudelová L., Šebestová S.