Kristýna Ondrová a Alice Matějková z 2.A - 1. a 2. místo v soutěži Evropský den jazyků.

Kristýna Ondrová a Alice Matějková obsadily 1. a 2. místo v soutěži Evropský den jazyků. Zadání znělo - napsat krátkou esej s více jak pěti přejatými slovy. Děvčatům děkujeme za reprezentaci a gratulujeme k úspěchu. Práce najdete na adrese: http://www.goethe.de/ins/cz/prj/ets/sie/csindex.htm

Kristýna Ondrová - 1. místo :

Směs

Ráno jsem se probudil s bolehlavem, v kamrlíku pořádný hic, ležel jsem pod dekou s haksnou venku, pod polštářem špinavé fusekle, na nočním stolku prázdná flaška vodky a o kousek dál fajfka s rozsypaným tabákem. U postele rozkopané pantofle, u dveří kýbl, přes starodávnou židli přehozené nějaké hadry s parukou, asi té holky, vedle které jsem se probudil. Chuť na pořádný kafe mě dostala z postele. I přesto, že to byla pořádná fuška, vstal jsem a prošel kolem špinavého zrcadla, kde jsem se letmo podíval na můj ksicht a rukou si projel háro. Matně vzpomínám na včerejší večer, kdy jsem tu slečinku pozval na špacír a cítil jsem se jako ten největší machr. Pamatuji si, jak jsme se začali v parku šmajchlovat a tiše mi do ucha šeptala , že jsem špička. Zavedl jsem ji do starého baru, kde jsem se nechal alkoholem svést. Když jsem navrhl další rundu, z baru nás vyhodili, protože já už to neměl z čeho zacálovat. Až teď si uvědomuji, že to s ní byl špatný kšeft.

Nevím, co mě to napadá, ale mám apetit ji prošacovat kapsy. Z občanky zjišt'uji, že je to jaká si Anna Bauer, sice se mi to nezdá, ale podle toho, co všecko včera říkala, to štýmuje. Bauer, Bauer ... Její fotr zamindrákovanej gauner, prý že je nějakej vekslák. On se něco dozvědět, tak mě pořádně zrychtuje a já se z toho jen tak nevykurýruju. Té holce, tedy Anně, musím spakovat saky paky a odlifrovat z mého kvartýru. Co když bude dělat tyátry? Dám si šluka ze zbytku cigarety, zamorduju ji a udělám si v životě ordnunk.

Alice Matějková - 2. místo :

Student

Jako každé ráno student vstal , udělal ranní hygienu a vypravil se do školy. Dnes se mu nechtělo vstávat, do školy chodí nerad. Přišel do školy, usadil se do poslední lavice a pomalu usínal. Do třídy přišel vyučující a připravil si dnešní látku na téma demokracie v naší republice. Studentovi se nevědomky začali zavírat víčka. Je mu nevolno ze včerejší kořalky a večerního opékání buřtů.Položil hlavu na lavici a usnul.

Zdá se mu zvláštní sen. Letí napříč temným a nedýchatelným vesmírem ve své raketě, na hlavě má helmu a na nohou teplé punčochy. Se svojí raketou přistane na neznámé planetě. Neví kudy kam. Není tam život , není tam nic. Bez internetu si připadá bezradně. Je si jist, že na internetu by našel cestu , zjistil místo kde se nachází , věděl by kam se má vydat. Ale co teď ? Postupuje po zelené planetě a nikoho nevidí. Po několika krocích vidí jen stojící piano.Je to jediná věc na této planetě. Neumí na něj hrát , nikdy před ním neseděl , nezná ani noty. Piano je osvíceno přímým světem a něco ho podvědomě nutí aby za něj zasedl.

Sedl za piano, položil ruce na čistě bílé klávesy a zmáčkl prvních pár tonů. Již během chvilky se mu líbezný zvuk klavíru zamlouval. Jeho prsty nabraly rychlost hodnou jednoho z nejlepších skladatelů a klavíristů W.A.Mozarta. Hrál a hrál, nevnímajíc čas ani prostor kde je. V hlavě mu zněli za pohodu hudby jen pojmy moderato, legato, adagio. Neví co znamenají ale přesto se mu zalíbily. Přišlo mu to jako chvilka co tam hrál , přitom to bylo několik hodin strávených na jeho planetě s pianem. Přestal hrát, byl až překvapen jak mu to šlo i když nezná nic. Najednou piano i se stoličkou zmizelo a on utrpěl tvrdý pád na zem. Zahleděl se do dáli a viděl truhlu. Byl až překvapen tím, jak se věci rychle mění. Přišel blíž a viděl starou, dřevenou, opotřebovanou truhlu s velkým zlatavým zámkem. Silou ji otevřel. Byl tam jen ruksak , student byl zklamán. Ruksak? K čemu mu na této planetě bude prázdný ruksak? Pohrdal tím a ohrnoval nad tím nos. Pohodil ruksak do dáli a čekal co se mu tam zjeví dál. Nic. Seděl tam,odpočítával čas a nic se mu nezjevilo.Už ho to tam nebavilo chtěl domů i když na něj doma nikdo nečeká.Šel si pro ruksak , byla to jedinná věc kterou tam měl. Nasadil si ho na záda a pocítil obrovský tlak na srdci a v hlavě. Vše se okolo začalo měnit , chytlo to barvu tmavě modrou , červeně se prolínající se žlutými odstíny. Vše se točilo , nemohl dýchat, panikařil.

Začal křičet , najednou byl ve své třídě , mezi svými spolužáky. Všichni se mu smáli že je to blázen. Učitel mu pokáral že spal , a student musel k tabuli. Viděl celou tabuli popsanou českou demokracií a měl to zopakovat , povědět co umí. Nemyslel nic než na jeho bláznivý sen , na to co to znamenalo. Proč se mu zdál tak bláznivý sen ?  Proč ten kouzelný ruksak a dokonalý zvuk klavíru ?