Hugo Pavel přednášel ostrovským gymnazistům

Dne 19. prosince proběhla na ostrovském gymnáziu přednáška Huga Pavla, bratra slavného spisovatele Oty. Besedy se zúčastnily třídy 2.A a V5.A a někteří další zájemci. Její hlavní náplní bylo vyprávění o životě a tvorbě Oty Pavla, rozeného Poppera. Přednášku doprovázelo promítání krátkých filmů, natočených autenticky dle povídek známého autora, a také dokumentární snímek o jeho životě. Po filmech následovala diskuze, kde studenti předkládali své dotazy.

Hugo Pavel ochotně odpovídal a poutavě vyprávěl nejen o svých zážitcích z koncentračního tábora, ale i o dětství. Dozvěděli jsme se také o nemoci jeho bratra, která měla hlavní podíl na jeho smrti. Největší vliv na pozdější propuknutí maniodepresivní psychózy měl transport blízkých příbuzných do koncentračních táborů za 2. světové války.

Během necelých asi čtyř hodin působil velice vstřícně a laskavě, ve vhodné chvíli i zažertoval. Hlavní zprostředkovatelkou akce byla pravnučka Huga Pavla Martina Staňková. Další organizace se poté ujali profesoři dějepisu Mgr. Ivan Machek a češtiny Mgr. Jaroslava Strachoňová. Studenti si z tohoto nezapomenutelného dne odnesli mnoho příjemných zážitků. Většina z nich se již teď těší na další setkání, které by se mělo konat na jaře roku 2007.