Ležet v nemocnici? Jedině s Hurvínkem! - aneb o spolupráci našich studentů s nemocnicí v Ostrově

Každý, kdo má zkušenost s hospitalizací v nemocnici, potvrdí, že není o co stát. Dospělý se ještě ovládne, ale co děti? To si uvědomili i žáci Gymnázia Ostrov, když přemýšleli, jak se i oni sami mohou zapojit do spolupráce s Nemocnicí Ostrov. Jejich návrhy na výzdobu interiéru se setkaly s kladnou odezvou na Pediatrickém oddělení této nemocnice. Jediné, čím byli nadšení pracanti limitováni, bylo jednotné téma – postavičky z českých pohádek – ohleduplné chování k malým pacientům a vysoké pracovní tempo, neboť malby se realizovaly za běžného provozu oddělení.
         Více než dvacet žáků především sekund, dále pak prim a kvart se rozhodlo obětovat svůj volný čas pro dobrou věc a během dvou víkendů byly vyzdobeny prostory čekárny ambulance, čtyři pokoje pacientů a prostory sociálního zařízení. Malovalo se jak na stěny, tak i na sklokeramické obklady, jež díky svému věku volaly už po revitalizaci. Práci nadaných pomocníků ztěžovala snad jen trvanlivost emailových barev, ale jak řekla jedna z účastnic – co se neodrolí, to odroste.
          A co pocity zúčastněných? Slova sekundánky Marušky mluví za vše: „Bylo zábavné pracovat s kamarády. Líbilo se mi, jak děti byly nadšené z našich obrázků. Sestřičkám se líbily také. Měla jsem skvělý pocit, když jsem na jejich tvářích viděla díky té změně úsměv. Myslím, že jsme to tam změnili hodně.“ Sekundánka Tereza dodává: „Těšilo mě vidět tu jiskřičku v dětských očích. Jako kdyby je po dlouhé době navštívila maminka. Když je svět kolem barevnější, čas přeci jenom rychleji a veseleji utíká.“
         Závěrem je nutné zmínit, že vedení Gymnázia Ostrov si cení toho, že žáci jsou ochotni dělat věci nad rámec běžných povinností, na úkor svého volného času a za to jim patří náš dík.

D. Vlnatá