Gymnazisté ve spolupráci s Tyflocentrem Ostrov namlouvají časopis Oblastník do zvukové podoby

Motto: „Víte, co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět.“

Helena Kellerová

Kdyby nebylo paní Liškové, maminky žáka V2.A, neuvědomili bychom si, jak jednoduchým způsobem můžeme i my, studenti a žáci, pomoci nevidomým a slabozrakým. Díky Tyflocentru Ostrov jsme dostali příležitost vyzkoušet si „kouzlo“ nahrávání v nahrávacím studiu pana Š. Škulavíka.

Do bohulibého počinu se zapojilo na padesát studentů NG i VG. Přestože byli osloveni primárně žáci sekund a kvart (navštěvují dramatickou výchovu), nadšení „proniklo“ i do ostatních ročníků. Naše styčná osoba, paní A. Kubešová, nám ochotně pomáhala se zvládnutím trémy a pod její taktovkou jsme pilovali předčítání textu pro nevidomé. Neuvědomovali jsme si totiž, že nevidomí vnímají čtený text jiným způsobem než vidoucí.

Jakmile byl obsah Oblastníku jistý, žáci a studenti si rozebrali jednotlivé příspěvky a „hrozili“ se, až vypukne den D. Nakonec všichni hodnotili tuto zkušenost pozitivně. Ačkoliv byly u některých kvůli nervozitě slyšet hlasitější nádechy, jak řekl pan Škulavík, byli všichni hrozně šikovní. Na základě této zkušenosti, doufáme, že pro obě strany pozitivní, bychom chtěli tuto spolupráci dále rozvíjet. Ať už ve formě aktivního zapojení do tvorby příspěvků, nebo ve formě do převádění materiálů do zvukové podoby.

Za účastníky D. Vlnatá