Expedice BALKÁN 2011

Na konci září 2011 naši studenti navštívili další zajímavé místo v Evropě. Tentokrát se vydali směrem jihovýchodním, na Balkán.
V hlavním městě Srbska Bělehradě viděli tureckou pevnost Kalemegdan, mauzoleum jugoslávského prezidenta J. B. Tita, pravoslavné kláštery a ruch balkánského velkoměsta poznamenaného válkou a bombardováním vojsky NATO v roce 1999. Další zastávkou byla Srebrenica, lázeňské město v Bosně a Hercegovině (cyrilicí Босна и Херцеговина), které si všichni připomínají v souvislosti s největší genocidou muslimů v Evropě po 2. sv. válce. Po velmi emotivní prohlídce hřbitova nás čekala cesta přes hory do hlavního města Bosny a Hercegoviny - jak zpívá Jarek Nohavica „…tam za kopcem je Sarajevo…“. Je to nádherné multikulturní velkoměsto plné mešit, kostelů i synagog. Tady také zabili Ferdinanda a začala 1. sv. válka. Viditelné stopy po válce jsou ale z 90. let . Vše trochu připomíná esej Karla Kosíka Století Markéty Samsové. Od Sarajeva 1914 k Sarajevu 90. let minulého století. Pak jsme se zastavili v Jablanici, místě úspěšné bitvy „o zraněné“ na řece Neretvě. Zbořený most byl tichým mementem vedle muzea připomínajícího bitvu a partyzánského velitele J. B. Tita, na kterého ani v Bosně nezapomínají. Následovaly dvě zastávky v Hercegovině: muslimské Počitejl s nejstarší medresou (škola pro muslimy) a mešitou a poté v nádherném Mostaru s mostem přes Neretvu, která dodnes rozděluje město na část chorvatskou a část muslimskou. Poslední zastávkou našeho putování Balkánem byla chorvatská perla v seznamu UNESCO - město Dubrovník, kde si v den naší návštěvy připomínali počátek ostřelování města Srby a Černohorci.
Cestou domů nemohl chybět film od Kusturici Černá kočka a bílý kocour. Všechny oslovila balkánská múza Bregovič a kulinářské umění (slastičárna, burek, pljeskavica v lepini, chalva, baklava, pršut, ćevapi a bosanska kahva…).
Dobro došli!

Ivan Machek