Seminaristé si vyzkoušeli kyanotypii

Poslední říjnový den proběhl v rámci semináře z dějin umění workshop, na kterém si studenti pod vedením fotografa Jirky Průši vyzkoušeli výrobu fotografií metodou kyanotypie.

Kyanotypie je jednoduchá kopírovací technika s velkými možnostmi. Byla objevena Johnem Herschelem v roce 1842, tedy pouhé tři roky po ohlášení vynálezu fotografie. Herschel vytvořil novou technikou působivé fotogramy  ptačích per. V 50. letech 19. století byla kyanotypie fotografy  využívána  ke zhotovování kontaktních kopií z negativů získaných mokrým kolódiovým procesem. Britská fotografka Anna Atkinsová použila v roce 1843 kyanotypii k ilustraci své knihy o chaluhách. Byla to první kniha s fotografickými ilustracemi vůbec a kyanotypií byly provedeny jak obrázky (fotogramy chaluh), tak i text.
Vzhledem k tomu, že na škole má fotografování a práce s fotografií dlouhou tradici díky různým aktivitám studentů a díky dalším workshopům, měl i tento seminář velký ohlas a studentům se nová technika moc zalíbila.