Ostrov - Bohušovice - Terezín a zpět

Ve středu 14. prosince 2011 se vypravila skupina studentů (Dějiny současnosti - volitelný seminář v kvartě) na cestu vlakem z Ostrova do Bohušovic a odtud pěšky do Terezína. Symbolicky prošli cestu, kterou přicházeli Židé během

2. sv. války, tak jak jim před týdnem o všem velmi osobně vyprávěla pamětnice holokaustu Michaela Vidláková www.gymostrov.cz/novinka/690/rndr.-michaela-vidlakova-se-ocitla-v-terezine-v-sesti-letech/ . Během cesty studenti studovali výpovědi dalších přeživších a archivní materiály o shromažďovacím táboře v Terezíně. Zkušenost se pokusí přenést do reflexí - příspěvků pro časopis Vedem 2011 a časosběrného filmového projektu "Zmizelí sousedé".

Na jaro plánujeme setkání s dalšími pamětníky, návštěvu židovského hřbitova

v Hroznětíně a cestu do Osvětimi v Polsku.

Ivan Machek