Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Bob Helekia Ogola přivezl studentům kousek Afriky

Foto

Ve středu 4. ledna 2012 studentům vyprávěl o své rodné zemi evangelický farář

z Nejdku Bob Helekia Ogola, který pochází z rovníkové Afriky. Narodil se v Keni. Keňská republika je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou (933 km), od 9. července 2011 na severozápadě s Jižním Sudánem (232 km), na severu s Etiopií (861 km), na východě se Somálskem (682 km) a na jihu s Tanzanií (769 km). Keňa je známá svými národními parky v savanách a velkou vůlí lákat zahraniční turisty.

Od 19. století se sem přistěhovalo  mnoho Evropanů a osídlilo vysočinu. Evropané se zmocnili území Kikujů a Luů (kmen z kterého pochází pan Ogola), aby zde mohli pěstovat kávu a čaj. Britové využívali levné africké pracovní síly ke stavbě železnice a hlídání plantáží.

V roce 1920 byla prohlášena britskou korunní kolonií.V roce 1962 jí byla poskytnuta vnitřní samospráva a v prosinci 1964 se stala nezávislou republikou. Keňa je dnes pluralitní republika a je členem Commonwealthu a OSN.

Děkujeme za návštěvu a krásnou ukolébavku ve svahilštině :o)

Ivan Machek

 Zpět

Gymnázium Ostrov