Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Biskup Václav Malý navštívil naše gymnázium

Foto

Ve středu 13. června 2012 navštívil naše gymnázium probošt metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a biskup Mons. Václav Malý. Na kněze byl vysvěcen v roce 1976. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze 17 zakladatelů VONS (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných). V lednu 1979 byl zbaven státního souhlasu a uvězněn. V letech 1980-1989 pracoval jako topič a zeměměřičský figurant, zároveň však působil tajně jako kněz a podílel se na tvorbě katolického samizdatu. Rok byl mluvčím Charty 77 (1981-1982). V širokou veřejnou známost vešel za sametové revoluce v roce 1989, kdy moderoval velká lidová shromáždění, například shromáždění tři čtvrtě milionu lidí na Letenské pláni 25. listopadu 1989 nebo několik shromáždění na Václavském náměstí. Byl spoluzakladatelem a prvním mluvčím OF (Občanského fóra). V roce 1996 byl jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta. 3. prosince téhož roku jej papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským.  Jeho biskupské heslo zní Pokora a pravda.

V současné době se věnuje své práci v církvi, dále jezdí po zemích, ve kterých se vyskytují političtí vězni. Navštěvuje jejich rodiny a snaží se je psychicky podpořit.  Dne 8. března 2012 se stal prvním laureátem ceny Arnošta Lustiga.

Děkujeme za návštěvu a přejeme panu biskupovi pevné zdraví.

Ivan MachekZpět

Gymnázium Ostrov