Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

"PLUTO" nám zachránil život - vyprávění M. Vidlákové o dětství v Terezíně

Foto

Ve středu 17. října 2012 navštívila naše gymnázium paní RNDr. Michaela Vidláková, která studentům vyprávěla o svém dětství, které prožila jako malé dítě v Terezíně.

Michaela Vidláková se narodila roku 1936 v Praze v židovské rodině. V roce 1942 byla rodina Michaely Vidlákové donucena k deportaci do Terezína. Povolena byla maximálně dvě zavazadla o hmotnosti padesát kilogramů. S sebou si tedy rodina vzala pouze nejdůležitější osobní věci - většinu z nich jim však i tak zabavily v Terezíně tzv. Berušky, které při vstupu do města prohledávaly zavazadla.

Michaela si s sebou vzala deku, polštářek, boty, teplákovou soupravu, osobní potřeby, prádlo, rendlík, knížku, pastelky, blok a v neposlední řadě dřevěného psa Pluta, který paradoxně celé rodině zachránil život. Později se totiž vypravovaly vlaky z Terezína do Osvětimi pro celé rodiny. Ovšem otce Michaely v Terezíně potřebovali na práci díky jeho zručnosti, kterou získal ve dřevařské dílně, v niž pracoval. Tak mohla celá rodina zůstat v Terezíně a vyhnout se deportaci do Osvětimi – města smrti.

Více na : www.pametnaroda.cz/witness/clip/id/809/clip/4575

Za zprostředkování besedy plné dojmů, emocí, fotek a zážitků děkujeme Radku Hejretovi z ICEJ.

Ivan MachekZpět

Gymnázium Ostrov