Meda Mládková přivezla studentům Františka Kupku

V pondělí 25. 2. 2013 navštívila naší školu sběratelka umění a mecenáška  Meda Mládková, která od roku 1946 žila ve Švýcarsku,  kde studovala ekonomii. Po únoru 1948 se rozhodla do Československa již nevrátit, tedy emigrovat. Stala se spoluautorkou časopisu Současnost. V letech 1955 - 1960 studovala dějiny umění na l´École du Louvre a také na Sorboně v Paříži.  Založila první československé exilové nakladatelství, které se jmenovalo Edition Sokolova. Zde vydala mimo jiné básně Ivana Blatného a díla Ferdinanda Peroutky.

V Paříži se seznámila s emigrantem Janem Mládkem, který zde pracoval v Mezinárodním měnovém fondu. V roce 1960 oba odcestovali do Washingtonu, kde společně  vybudovali velkou sbírku umění.

V roce 1989 manžel zemřel, a proto se Meda Mládková vrátila zpět do Čech, kde se zapojila do OF (Občanského fóra). Později založila Nadaci Jana a Medy Mládkových a rozhodla se k rekonstrukci Sovových mlýnů - Musea Kampy.
Zde také umístila svou uměleckou sbírku, kterou darovala Hlavnímu městu Praha. Paní Meda Mládková na nás s obrovským entuziasmem přenesla svou lásku k umění. Její vyprávění o Františku Kupkovi, Karlu Neprašovi, Alešovi Veselém, Theodoru Pištěkovi, Adrianě Šimotové a řadě dalších nás velmi oslovilo a už plánujeme návštěvu Musea Kampa, kam nás paní Meda Mládková pozvala na komentovanou prohlídku, již zmiňovaných skvostů.
Děkujeme za návštěvu u nás na gymnáziu v Ostrově a přejeme hodně zdraví.
Ivan Machek

Další informace: