Eva PLUHAŘOVÁ – hvězda mezi chemiky ve světě

Eva absolvovala na ostrovském gymnáziu 8 leté studium úspěšným

složením maturitní zkoušky v květnu 2005. Zařazení v této galerii by zasluhovala již jen proto, že po celou dobu studia měla samé jedničky (kromě jediného případu, kdy v sekundě „vyfasovala“ z výtvarky dvojku!).

Eva je pilná studentka, sportovec, muzikant – ale osudovým se stalo její setkání s chemií – a samozřejmě s p. profesorem RNDr. V. Vítem. Stalo se tak v kvintě. Eva tehdy poprvé porazila v chemické olympiádě všechny soupeře v republice, a to i ty nejstarší – maturanty. Tento úspěch zopakovala ještě čtyřikrát, takže více než tuto téměř „samozřejmost“ všichni sledovali její počínání v kolech mezinárodních (celosvětových).

V létě roku 2002 získala v nizozemském Groningenu bronzovou medaili, o rok později v řeckých Athénách medaili stříbrnou. V červenci 2004 přivezla z německého Kielu ocenění nejvyšší – zlatou medaili. Toto senzační vítězství letos Eva obhájila – v té nejtěžší konkurenci až na exotickém Taiwanu. Tím se jednoznačně zařadila mezi absolutní světovou špičku mezi mladými chemiky a mezi největší talenty české vědy.

Za rok 2004 byla Eva Pluhařová rovněž v nejužší nominaci na titul Česká hlava (projektu na podporu vědecké a technické inteligence) v kategorii Veolia Naděje.

V roce 2005 získala společně s  RNDr. V. Vítem čestný titul Občan města (Ostrov). K tomuto slavnostnímu okamžiku se váže i následující text :

Text o Evě pro p. profesora Víta, aby věděl …

Vážený pane profesore :

Je téměř úžasné, jakých úspěchů jste s Evou dosáhli. Jistě je to tím, že je Eva talentovaná, pilná, zvídavá, pracovitá, trpělivá ….zkrátka bezvadná !

Když ale dovolíte, prozradíme Vám i pár skutečností, které možná nevíte – ale vědět by jste měl ! A nejen pan profesor, ale i Vy – aby Vám bylo jasné, komu to vlastně byl právě předán čestný titul OBČAN našeho města.

Nuže, zdali – pak víte (pane Víte !), že :

1. se Eva může přímo utlouct po šalvějových bonbónech ! Nosí si je s sebou v krabičce – a považte : někdy je dokonce cucá i s učiteli ! Nemá na ně (učitele) Eva nežádoucí vliv ?
  2. Eva převyšuje při sportovních utkání všechny svou razancí – tu by jistě potřebovali v následujících dnech i naši hokejoví obránci na MS. Florbal totiž hraje stylem golfovým ! Basket ragbyovým ! Počet zraněných na škole stálé roste, ačkoliv to vůbec nemá vliv na vítězství !
  3. Pokud je nervózní, trpí prý nechutenstvím. Jakmile však nervozita pomine, nastává u Evy pravý opak nechutenství – ano… na co přijde !

Na příklad v Lounech snědla mřížkovaný koláč celý, zcela sama !!!

1. Víme, že Evě hrozí určitá zaostalost – a to ve vaření! Ještě v kvartě spolužákům tvrdila, že uvařit umí pouze čaj. Neohrožuje závažně tento fakt  složitější chemické pokusy ?
  2. Když Eva gumuje – zpravidla prodře papír! Neboť (poslouchejte dobře) používá místo gumy mokrý hadřík !
  3. Eva s sebou nosívá hodně jablek, která postupně pojídá. A sní je úplně – zcela ! Takže z jablek zbývá jen holá šťopka.

1. Eva měla před lety na vysvědčení … dvojku (!!!). A to z výtvarné výchovy.
  2. Eva se bojí injekcí. Víme to, protože před cestou na Taiwan (Eva se tam chystá vyrazit na celosvětové kolo chemické olympiády) absolvovala povinné očkování. Eva se tvářila, jak ji neznáme. Totiž, tak jako my ostatní - před zkoušením z chemie !

Je tedy vidět, že je stále na čem pracovat. K tomu Vám přejeme co nejvíce sil, a věřte, že Vám oběma vždy budeme držet palce. A dovolte i malý společný dárek :

Šalvějových bonbónů ani jablek totiž není nikdy dost !

Na fotografii z Taiwanu, kde Eva obhájila zlatou medaili v celosvětovém kole chemické olympiády (druhá zleva).

Eva Pluhařová :           olympijská vítězka z Taiwanu

Část laboratoře, připravená pro olympioniky