České vánoční tradice v angličtině - dává to smysl?

Letos dostalo několik skupin anglického jazyka zadán vánoční projekt, jehož podstatou bylo vysvětlení českých vánočních tradic a zvyků rodilému mluvčímu z anglicky mluvící země. Projekt zahrnoval nejen vysvětlení, ale především demonstraci čili ukázku dané tradice. Popravdě řečeno, leckdy byl smysl tradice nový nejen pro fiktivního rodilého mluvčího, ale i pro studenty samé. Ptáte se, jestli to není trochu out? Naopak. Co cizince většinou v rozhovorech zajímá jsou národní specifika dané země a její kultury. Myslím, že studenti sami v budoucnu poznají, jak často budou muset v cizině vysvětlovat průběh českých Vánoc a složení našeho štědrovečerního menu.
Třídy se na předvánoční hodiny doslova přeměnily v obývací pokoj, kde nechyběl ozdobený stromek, miska se skořápkovými lodičkami, večeře s řízkem a bramborovým salátem nebo barborky. Viděli jsme svou budoucnost nejen v rozkrojených jablkách, ale i v díře v ledu, házeli jsme střevícem a viděli zlaté prasátko. Lití olova jsme si z praktických důvodů nahradili litím vosku nebo ukázkou z internetu. Pokud jste nemohli být s námi, nahlédněte do atmosféry předvánočních hodin alespoň na přiložených fotografiích.
Pěkný vánoční čas přejeme.

Mgr. Vendula Mokruschová