Francouzštináři uspěli v soutěži Frankofonie 2017
Foto  I letos zástupci našeho gymnázia uspěli v celostátní výtvarné a vědomostní soutěži Frankofonie 2017. V konkurenci 132 soutěžících v kategorii základních škol se žákyně kvart Magdalena HLÍZOVÁ umístila na 6. místě a Helena JANEČKOVÁ se umístila na 8. místě. Žákyně výtvarně zpracovaly alespoň t... více >

Beseda s francouzským krasobruslařským párem
Foto V pátek 29. listopadu jsme měli možnost poslechnout si francouzštinu z úst rodilého mluvčího! Díky Adélce T. jsme diskutovali s mladým francouzským krasobruslařem Gregorym P. a Štěpánkou T., kteří spolu jako taneční pár trénují ve francouzském Lyonu a do Ostrova zavítali na exhibici krasobruslařského klubu. Vyzpovídali jsme Grego... více >

Francouzský jazyk

Francouzštinu si studenti mohou zvolit už v tercii jako další cizí jazyk, tedy na začátečnické úrovni, a pokračovat dalších 5 let.Výuka probíhá komunikativní zábavnou formou za použití francouzských výukových metod a autentických doplňujících materiálů. Studenti jsou průběžně připravováni ke složení mezinárodní zkoušky DELF (Diplôme d'études en langue française) a maturity dle úrovní SERRJ. Především se ale každý student s dalším cizím jazykem seznámí a naučí se jednoduše komunikovat v základních komunikačních situacích

Proč se učit francouzsky?

Francouzština je:

*      Jazyk, kterým se mluví po celém světě
o   Francouzsky mluví více než 200 miliónů lidí na pěti světadílech. Francouzština je po angličtině nejvíce vyučovaný cizí jazyk.
*      Jazyk, který pomáhá najít si práci
o   Znalost francouzštiny a angličtiny je trumf, který znásobí vaše šance na trhu práce. Francie je pátou největší obchodní mocností světa a je tedy významným hospodářským partnerem.
*      Jazyk kulturní
o   Francouzština je mezinárodním jazykem kuchyně, módy, divadla, výtvarného umění, filmu, tance a architektury. Umět francouzsky znamená možnost číst slavná díla francouzské a frankofonní literatury, sledovat filmy a poslouchat písně v originálu. Francouzština je jazykem Victora Huga, Molièra, Edith Piaf, Alaina Delona, Audrey Tautou nebo Zinedina Zidana.
*      Jazyk na cesty
o   Francie je díky 70 miliónům turistů ročně nejnavštěvovanější zemí na světě. Se základními znalostmi francouzštiny je mnohem příjemnější a snazší poznat Paříž a jednotlivé francouzské regiony, porozumět kultuře, mentalitě a francouzskému způsobu života. Francouzština je také velmi užitečná při cestování po Africe, Švýcarsku, Kanadě, Monaku a Seychellách.
*      Jazyk pro studium na francouzských univerzitách
o   Znalost francouzštiny umožňuje studovat na věhlasných francouzských univerzitách a technických vysokých školách, které se řadí mezi nejlepší vysokoškolské vzdělávací instituce v Evropě a ve světě. Studenti, kteří ovládají francouzštinu, mohou získat stipendium francouzské vlády na postgraduální studium ve Francii ve všech dostupných oborech a získat tak mezinárodně uznávaný diplom.
*      Jazyk mezinárodních vztahů
o   Francouzština je zároveň pracovním i oficiálním jazykem OSN, Evropské unie, UNESCO, NATO, Mezinárodního olympijského výboru, Červeného kříže a mnohých mezinárodních právních institucí. Francouzština je také jazykem tří měst, v nichž sídlí evropské instituce: Štrasburku, Bruselu a Lucemburku.
*      Jazyk, který otevírá dveře do světa
o   Po angličtině a němčině je francouzština, následovaná španělštinou, třetím nejpoužívanějším jazykem na internetu. Znalost francouzštiny umožňuje komunikaci s frankofonními lidmi na všech kontinentech a díky velkým mezinárodním mediálním stanicím, které vysílají ve francouzském jazyce (TV5, France 24, Radio France Internationale), pak nabízí možnost být vždy dobře informován.
*      Jazyk, který se příjemně studuje
o   Francouzština je jazyk, který se snadno učí. Francouzské učebnice jsou velice zábavné. Velmi rychle lze dosáhnout úrovně, která vám umožní ve francouzštině komunikovat.
*      Jazyk, který vám usnadní studium dalších jazyků
o   Znalost francouzštiny usnadňuje studium dalších jazyků, především románských (španělštiny, italštiny, portugalštiny nebo rumunštiny), neboť více než polovina dnešní anglické slovní zásoby pochází z francouzštiny.
*      Jazyk lásky a rozumu

o   Učit se francouzsky představuje především radost ze studia krásného, bohatého a libozvučného jazyka, který je často nazývám jazykem lásky. Francouzština je také jazykem analytickým, který utváří a rozvíjí kritické myšlení, což je velice užitečné při debatách a vyjednáváních.

Výuka francouzštiny