Informatika a výpočetní technika

Dnešní svět si bez počítačů již představit nedovedeme. K tomu, aby se naši absolventi dovedli orientovat ve světě výpočetní techniky by jim měla pomoci právě výuka informatiky.

Ve škole jsou  3 počítačově učebny, ve kterých se studenti pracují s počítačem nejen při výuce informatiky, ale i ostatních předmětů jako třeba matematika, český jazyk, zeměpis a cizí jazyky.
V současné době s nástupem školních vzdělávacích plánů je informatika umístěna do primy a sekundy (1hod) , do kvarty a kvinty (2 hod) a sexty (1 hod).
Ve čtyřletém studiu je výuka informatiky v prvním ročníku (2 hod) a ve druhém ročníku (1hod).

Přehled učiva informatiky v jednotlivých ročnících:

Osmileté studium

Prima - Práce s operačním systémem Windows, bezpečnost na internetu, vyhledávání na internetu, elektronická pošta.
Sekunda – Úprava textu v textovém editoru Word, příprava prezentací v programu Power Point
Kvarta - Práce s tabulkovým editorem Excel, vektorová a bitmapová grafika
Kvinta - Práce s databází Acess, vektorová a bitmapová grafika (Zoner Callisto, GIMP), opakování Word, Excel
Sexta – Tvorba webových stránek, řešení komplexních úloh, algoritmizace

Čtyřleté studium

první ročník - Práce s operačním systémem Windows, vyhledávání na internetu, elektronická pošta, práce s textovým editorem Word, práce s tabulkovým editorem Excel
Druhý ročník - Práce s databází Acess, vektorová a bitmapová grafika

Semináře

Seminář z informatiky 4. ročník
Seminář je určen hlubším zájemcům o informatiku., kteří se chtějí seznámit s tvorbou programů . Při semináři se studenti seznámí se základy programovacího jazyka Visual Basic.NET. a vyzkoušejí si vlastní tvorbu programů. Kromě toho v semináři probíhá příprava na maturitní zkoušku z informatiky.

Přehled vyučujících

Mgr. Miroslava Vaicová (E-mail vaicova@gymostrov.eu) vedoucí PK informatiky, ICT koordinátor školy,.
Ing. Ladislav Šcerba (E-mail scerba@gymostrov.eu správce sítě, správce učeben informatiky
Mgr. Maria Jaščurová (E-mail jascurova@gymostrov.eu

Úspěchy v soutěžích

1.       Logická olympiáda

V logické olympiádě se v roce 2015 podařilo postoupit do krajského kola mnoha studentům. V roce 2013 Kristýna Šťastná zvítězila v krajském kole a reprezentovala naši školu v celostátním kole.

2.       MČR v Grafických disciplínách – krajské kolo kategorie Wordprocessing

První místo obsadil Jakub Machek z V5A a Vojtěch Fárek z V5.A obsadil druhé místo. Jakub postoupili do celostátního kola.

Další aktivity v oblasti informatiky

Studenti se zapojují do fotografických soutěží, kde jsou velmi úspěšní.