Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Ludvík Vaculík - Jaro je tady :o)

Foto

 Ve středu 26. března 2014 zavítal na naše gymnázium besedovat nad svými knížkami významný český spisovatel, autor románů Sekyra, Morčata, Jak se dělá chlapec, Český snář a knih fejetonů otiskovaných nepřetržitě desítky let v Lidových novinách Ludvík Vaculík (88 let). V učebně SV1 se opět sešlo mnoho posluchačů, nejen z řad studentů a pedagogů. L. Vaculík vyprávěl studentům, že jeho literární dráha začala v dětství psaním deníků, později v roce 1953 prácí redaktora v oddělení politické literatury v nakladatelství Rudé právo, kde působil do roku 1957, později v týdeníku Beseda venkovské rodiny a od roku 1959 ve vysílání pro mládež v Československém rozhlase. Po celá 60. léta upoutával pozornost svou sociálně kritickou publicistikou. Roku 1965 nastoupil do redakce Literárních novin (později přejmenovány na Literární listy, ještě později na Listy), nejvýznamnějšího periodika reformátorské inteligence, kde zůstal až do jejich zákazu v roce 1969. To již měl za sebou i prozaické začátky, jako například román Rušný dům. Dnes se však za jeho skutečný vstup do literatury považuje až nonkonformní román Sekyra, která námětově čerpá z osudů Vaculíkova otce.Na IV. sjezdu čs. spisovatelů v červnu 1967 prohlásil, že „za dvacet let nebyla u nás vyřešena žádná lidská otázka“ (na tu dobu velice odvážný výrok), za což byl vyloučen z KSČ. Kromě Dvou tisíc slov se podepsal i pod Chartu 77.

V 70.-80. letech vydával knihy v samizdatové edici Petlice.

Více na:

www.ludvikvaculik.cz/index.php

 

 "U nás na Moravě" 

www.ceskatelevize.cz/porady/1073878061-ilustrovane-fejetony-ludvika-vaculika/402217100091020-u-nas-na-morave-brezen-1988/

 

Ludvík Vaculík je pro některá svá díla (Český snář, Morčata) směřujícím k existencialismu, společně s Bohumilem Hrabalem, Karlem Peckou, Janem Kameníčkem a dalšími tvůrci, považován za pokračovatele Franze Kafky.

 

PS: nezapomenutelným zážitkem byla Vaculíkova hindština a maďarština :o)

Děkujeme za nádherné setkání a přejeme pevné zdraví.

Ivan Machek

 

Fotografie:

Barbora Fukárková, Ondřej Nedbal a Ivan MachekZpět

Gymnázium Ostrov