Ohlédnutí za studijním pobytem v anglickém Yorku.

Tradiční putování za angličtinou do její kolébky přivedlo počátkem června 46 studentů a 3 pedagogy našeho a gymnázia do severoanglického Yorku. Třešničkou na dortu byly dva dny strávené v Londýně.

Hned ten první, po nočním přejezdu Německa a ranním trajektu z Calais do Doveru, byl věnován návštěvám tradičních památek, jako Houses  of Parliament, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, British Museum či Covent Garden.
Poté následovala první zkušenost s rodilými Brity – přenocování v rodinách na okraji Londýna.
Druhý den začal pětihodinovou cestou do Yorku, kde nás na první pohled zaujaly  na žluto obarvené bicykly, které jsme potkávaly téměř na každém kroku. A proč to? Severoanglický York byl totiž etapovým městem letošního ročníku slavné Tour de France.
Právem. Městu vévodí středověká katedrála York Minster, kterou jsme záhy po příjezdu do města navštívili. A první den v Yorku nás čekalo ještě jedno velké překvapení – prohlídka National Railway Museum, největšího železničního muzea na světě, kde jsme mohli obdivovat nejen nejstarší lokomotivu George Stephensona, ale také si vyzkoušet pohodlí japonského superrychlého Shinkansenu.
Ubytování v Yorku bylo rovněž v místních rodinách, které se všemožně snažily náš pobyt co nejvíce zpříjemnit.
Další tři dny již probíhaly podle předem daného scénáře. Dopolední výuka s anglickými učiteli a poté odpolední výlety po okolí.
Romantický zámek Castle Howard, přímořské městečko Scarborough, bývalá pašerácká vesnička Robin Hood´s Bay, vojenské muzeum Eden Camp – ze všech těchto míst jsme si přivezli spoustu zajímavých informací o minulosti i současnosti hrabství Yorkshire.
Poslední den pobytu byl opět věnován Londýnu. Tentokrát jsme začali prohlídkou St. Paul´s Cathedral, odkud jsme se vydali podél Temže, prošli jsme se po slavném Tower Bridge a prohlédli si proslulý londýnský Tower.
V podvečer nás výletní loď převezla do Greenwich, odkud se nám nabídl úžasný pohled na celý Londýn, a pak už nás čekal přesun do Doveru a cesta domů
O dobrou náladu se po celý pobyt starali nejen páni řidiči a průvodkyně společnosti Student Agency, ale především paní profesorky Dagmar Žerebjatjevová s Jitkou Brychtovou.

Mgr. Jiří Fresser.