Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Český model amerického kongresu 2014

Foto

Čtyři studenti ostrovského gymnázia se v Plzni zúčastnili již čtvrtého ročníku Českého modelu amerického kongresu, jmenovitě Tereza Jandová z V7.A jako novinářka Fox News, Pavel Raus z V8.A jako republikánský poslanec ve výboru pro zahraniční vztahy, republikánským poslancem ve výboru pro vládní dohled pak byl studen V6.A Lukáš Tamchyna. Tuto trojici účastníků doplnil Daniel Netrval z V8.A, který projekt spoluorganizoval a přímo na místě předsedal výboru pro školství a práci a demokratické frakci sociálních liberálů. Naši studenti slavili velký úspěch, když Tereza Jandová byla oceněná jako autorka nejlepší novinářské eseje, poslanci Tamchyna i Raus obdrželi velkou šanci za znovuzvolení a předsedající Netrval hlásí, že jednání výboru uřídil bez jediné rvačky.

Český model amerického kongresu je jediný model Kongresu Spojených států amerických ve střední a východní Evropě, od roku 2011 je organizován každoročně pro studenty středních a vysokých škol – letos se jich zúčastnilo zhruba 180. Organizační tým projektu pak tvoří výhradně studenti-dobrovolníci, v drtivé většině úspěšní účastníci minulých ročníků. Účastníci si mohou vybrat, zda se budou projektu účastnit jako poslanci Sněmovny reprezentantů, senátoři, lobbisté nebo novináři. První dny stráví přípravou, kdy se dozví co nejvíce informací o reáliích americké politiky a následně plynule přejdou do samotného jednání.

Projekt se koná v prostorách Magistrátu města Plzně a Krajského úřadu Plzeňského kraje, slavnostní zahájení a zakončení probíhá v Měšťanské besedě. Letos nebo v minulých letech projekt poctili svou přítomností významní hosté jako například bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, expremiér Vladimír Špidla, exministr zahraničí Cyril Svoboda, vedoucí Občanského institutu Roman Joch nebo vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková.

Daniel Netrval, V8.AZpět

Gymnázium Ostrov