Výstava a koncert našich studentů v ostrovském klášteře

V neděli 16. března vystoupil v prostoru klášterního kostela Zvěstování Panny Marie před zcela zaplněným hledištěm pěvecký sbor gymnázia. Otevřel tak letošní ostrovskou koncertní sezónu. Sbor uvedl průřez celým repertoárem, který sahá od středověkých písní až po ukázky současné vokální populární hudby. O úspěchu vystoupení svědčil dlouhý potlesk a přídavek.

Ve stejném prostoru je v současnosti také instalována výstava Architektura 50. let 20. století v Karlovarském kraji a v Sasku, jejíž součástí jsou i výtvarné práce našich studentů.

V uplynulém roce jsme ve výtvarné výchově věnovali několik hodin tématu Piaristé.
Chtěli jsme výtvarnými díly připomenout, že gymnaziální vzdělávání má u nás dlouhou tradici a že naše škola navazuje na existenci školy piaristické.
Naší snahou bylo propojit vizuální zkušenost člověka 21. století s tématem středověkého kláštera, školy a života v ní. Výtvarná zkušenost naší doby se zajímavě pojila s historií v obrazech budovy kláštera, jak jsme ji poznali ze starých rytin. Techniky akrylové malby a koláže vytvořily novou kvalitu. Až paradoxně působilo zpracování pojmu PIARISTÉ do podoby loga či street artového tvarosloví tagu.
V některých pracích jsme ctili klasické techniky kresby uhlem, tvorbu linií a ornamentu. Objevování tajemství minulosti vneslo fantazii do otázek, jak asi vypadala dlažba kláštera, co by se pod ní mohlo skrývat…bílé figury nám nabízely setkání s duchy minulosti.
Pro první instalaci výstavy jsme zvolili bývalou kotelnu školy, prostředí zdí a sklepení se velmi dobře hodilo pro akcentování prvku tajemna. Vycházeli jsme ze skutečnosti, že současná výtvarná tvorba je často prezentována v továrních halách a v neobvyklých interiérech.
Nadšeně jsme uvítali možnost vystavit naše práce v prostředí, které bylo prvotní inspirací a které nás tolik zajímalo při naší výtvarné činnosti. Výstavou PIARISTÉ chceme připomenout středověkou školu v Ostrově i studentský svět dnes.
Uvědomovat si souvislosti věcí a učit se věci nové… To byla naše výtvarka v primách, terciích a v prvním ročníku.

Mgr. Jana Hasmanová