Nizozemské ozvěny

S nizozemskou střední školou Marianum Groenlo jsme začali spolupracovat před 4 lety a i letos jsme se je vydali navštívit v rámci výměnného programu. Kromě tradiční spolupráce s 1. českým gymnáziem Karlovy Vary naše řady letos posílily i studentky z karlovarské Obchodní akademie.

Nizozemci pro nás připravili pestrý program. Neděli trávil každý v rodině, navštívili jsme historické město Zutphen, prošli si Amsterdam, obdivovali Rembrandtovu Noční hlídku a jeli se podívat na sýrovou farmu. Pochopitelně, nechyběly ani prezentace srovnávající život v Nizozemí a České republice.

Nizozemští studenti a jejich rodiny poskytli natolik příjemné a přátelské zázemí, že se naši studenti nechtěli rozloučit a museli jsme pak zkontrolovat i autobus, aby nás nepřijelo domů více. Dokonce nám tento rok přálo i počasí, tak jsme mohli vidět a zažít, jak vypadá holandský slunečný podzim.

Na jaře se role otočí a hostit budeme my. Pokud jde o pohostinnost, byla nám nasazená vysoká laťka, tak snad budou Holanďané minimálně stejně spokojení, jako my u nich.

Jana Kitzbergerová & Robin Souček