Ruské legie ve vzpomínkách

V pátek 24.října 2014 jsme ve škole přivítali velmi milou návštěvu – paní Mgr. Zdenku Čepelákovou, která přijala naše pozvání na besedu a přiblížila  studentům první světovou válku z pohledu přímého účastníka. Tím byl její tatínek, pan František Pražan, který prožil tuto válku na frontě, v ruském zajetí a následně i jako legionář.

Paní Čepeláková zavzpomínala na svého tatínka a přečetla vybrané úryvky z jeho  deníků, kam každý den zaznamenával nejen těžké a nebezpečné situace, ale popisoval také místní krajinu,  obyvatelstvo, jeho kulturu a zvyky. Zajímavé povídání o působení našich legionářů v Rusku v  letech 1914 – 1920 dokreslily fotografie z rodinného archivu.

Mgr. Eva Jílková, Mgr. Ivan Machek