PhDr. Toman Brod „Přežil jsem Mengeleho“

Ve středu 13. března 2015 navštívil naše gymnázium český historik a pamětník Toman Brod, který se narodil 18. ledna 1929 v Praze v židovské rodině. V červenci 1942 byl s bratrem a maminkou deportován do Terezína. V prosinci 1943 byli všichni tři zařazeni do transportu, který směřoval do Osvětimi. V tzv. dětském táboře v bloku B2b Brod přežil až do června roku 1944, kdy se štěstím prošel Mengeleho selekcí a byl přemístěn do mužské části tábora. V říjnu 1944 prošel další selekcí a dostal se na práci do Říše do pracovního tábora Gross-Rosen, kde byly však ještě strašnější podmínky než v mužském táboře v Osvětimi. Bratr a maminka holocaust nepřežili. Po osvobození prodělal tyfus a po návratu do Prahy tuberkulózu. Vystudoval historii na FF UK  a pracoval ve VHÚ v Praze. Koncem 60. let našel sílu se totalitnímu režimu vzepřít a byl vyhozen ze zaměstnání i z KSČ. Živil se jako čerpač vody (i v nedalekém Nejdku) a taxikář. Vydával své texty v samizdatu a  podepsal Chartu 77. Nedávno vydal v nakladatelství ACADEMIA knihu vzpomínek pod názvem „Ještě že člověk neví, co ho čeká".

Děkujeme za vzácnou návštěvu a přejeme pevné zdraví.

Více na:

www.youtube.com/watch

cs-cz.facebook.com/PhDrTomanBrod

Za zprostředkování setkání pana T. Broda se studenty děkujeme R. Hejretovi z ICEJ Praha.

Ivan Machek

Fotografie: