10 let výměnných pobytů

Už deset let probíhají mezi ostrovským gymnáziem a Johann-Christian-Reinhart-gymnáziem v Hofu výměnné pobyty. Už deset let sbírají studenti ve věku 14-17 let odvahu, odjet na týden do úplně cizího prostředí, ubytovat se v cizí rodině, denně s nimi komunikovat v nemateřském jazyce, vzdát se soukromí a ještě k tomu chodit do tamější školy, kde se všechny tyto nároky ještě zdvojnásobují. Návratem do Čech to pro ně ovšem nekončí, neboť zde se role obracejí a z návštěvníků se stávají hostitelé. Ti dbají nato, aby jeho německému partnerovi nic nechybělo a hlavně aby si z pobytu v Čechách odvezli nové zážitky a zkušenosti – např. takové, že Čechy nepředstavují pouze vietnamská tržiště, kapsáři a nízká životní úroveň (jak občas dokazují německé předsudky a počáteční představy německých studentů vůči Čechům), nýbrž že se Evropě dokážeme vyrovnat a máme jí i co nabídnout. Z pohledu pořádajícího učitele musím vyseknout poklonu všem studentům, kteří se pobytu dosud zúčastnili, protože nejenže překonali sami sebe a svůj minimálně počáteční stud (ten nemine nikoho), ale rovněž výborně reprezentují naše gymnázium v zahraničí, odkud se nám vrací pouze pozitivní ohlasy. Nesmí se však zapomenout, že totéž se týká německých studentů, pro které tento pobyt v Čechách znamená rovněž velký krok do neznáma.

K jubilejnímu 10. pobytu se letos přihlásilo i rekordních 10 zájemců z německé strany a 9 z české. Abychom se ukázali v nejlepším světle, připravili jsme pro německé studenty bohatý program, např. prohlídku K.Varů s výkladem o historii a zajímavostech, procházku Prahou či návštěvu sklárny Moser. Velký dojem ale udělaly i soukromé aktivity studentů, jako byly společné návštěvy čajovny, ochutnávka české kuchyně – zejména českých knedlíků (děkujeme našim maminkám) anebo jiná organizace školy, než na jakou jsou v Německu zvyklí. Pro naše německé hosty se snažíme vybírat takovou skladbu předmětů, aby se nejen nenudili, ale mohli se třeba i aktivně zapojit (vedle jazykového vyučování, se zúčastňují předmětů jako výtvarná či hudební výchova, tělocvik, fyzika, chemie, matematika nebo informatika). K tomu navíc je zasvěcujeme do tajů a základů českého jazyka tak, aby odjížděli alespoň se znalostmi základních frází pro případ, že se sem budou chtít jednou vrátit.

A my doufáme, že tento pobyt motivuje nejen naše studenty k pilnějšímu studiu německého jazyka, ale rovněž i ty německé k bližšímu zájmu o naši zemi. K tomu nám dopomáhá na německé straně kolega, zarputilý student češtiny a obdivovatel české kultury, pan Martin Hauke, kterému také patří velikánský dík zato, že věnuje mj. i svůj volný čas ať už těmto výměnným pobytům nebo jiným česko-německým aktivitám pro studenty a že se už tak dlouho vzorně a rád stará o naše studenty v Hofu. Stejně tak nelze opomenout oba ředitele partnerských škol, kteří celý projekt podporují, všechny mé české kolegy, kteří ochotně přijímají zahraniční návštěvy ve svých hodinách, a dokonce jim své vyučování přizpůsobují.

Mgr. Veronika Lanová

PS: Bližší informace o našem partnerském gymnáziu v Hofu naleznete na www.reinhart-gymnasium-hof.de