"Birkenau Boy" Toman Brod se sešel v ghettu Terezín se studenty

V sobotu 23. května 2015 se studenti našeho gymnázia vydali na cestu do Terezína. Vlakem dojeli do Bohušovic nad Ohří a odtud šli pěšky stejnou cestou, jakou chodili Židé, kteří přijeli v transportech. S přeživším holokaustu historikem PhDr. Tomanem Brodem (nar. 1929) se setkali přímo na místech, kam byl se starším bratrem a maminkou v červenci 1942 deportován. V bývalé škole – dnes Muzeu ghetta studentům vyprávěl, jak byli v prosinci 1943 všichni tři zařazeni do transportu, který směřoval do Osvětimi. V takzvaném dětském táboře v bloku B2b pan Toman  Brod pak přežil až do června roku 1944, kdy prošel selekcí dr. Josefa Mengeleho a byl přemístěn do mužské části tábora. V říjnu 1944 prošel další selekcí a dostal se na práci do Říše do pracovního tábora Gross-Rosen. http://plzen.idnes.cz/osvetim-valka-koncentracni-tabor-toman-brod-fzh-/plzen-zpravy.aspx?c=A140127_093803_plzen-zpravy_pp Bratr a maminka bohužel holocaust nepřežili.

Děkujeme za výjimečné setkání a přejeme panu Tomanu Brodovi hodně zdraví.

Za organizaci setkání děkujeme i Radku Hejretovi z ICEJ.

Ivan Machek a Jakub Hecht

Více o návštěvě Tomana Broda u nás na gymnáziu:

www.gymostrov.cz/novinka/1214/phdr.-toman-brod-„prezil-jsem-mengeleho“/