Divadlo nás baví

Naše škola už je proslavená svými výjezdy za kulturou a poznáním. Nejinak tomu bylo i v úterý 6. 10., kdy se obě oktávy a čtvrťáci zřejmě již naposled vydali navštívit se svými učiteli češtiny (J. Matouškovou, N. Čechmanovou a J. Hechtem) staré známé Západočeské divadlo Cheb. To si pro nás připravilo inscenaci románu Josefa Škvoreckého „Příběh inženýra lidských duší“.

Divadelní představení nás nadchlo. Vypravěčem i hlavním hrdinou je Danny Smiřický (Škvoreckého literární alter ego = postava, které autor přisuzuje svoji vlastní povahu, názory, myšlenky i zážitky). Příběh otevřel mnoho témat - život v českých zemích během protektorátu, po únorovém puči či po okupaci v srpnu 1968, témata emigrace, totálního nasazení a odbojové činnosti, otázky hrdinství, konformismu, zrady či naopak věrnosti.

Představitel Dannyho Smiřického spolu s dalšími herci nás okamžitě vtáhli do spletitého děje. Jazzová revue s původní hudbou Emila Viklického, v níž herci předváděli i vokální výkony za podpory živě hrajícího výborného jazzbandu, byla znamenitá.

Domů jsme se vrátili s obzory mimořádně rozšířenými a jako vždy kulturně uspokojeni a povzneseni. Děkujeme.

Jirka Kubík, V8.B