Exkurze do Knihovny Václava Havla a divadlo Minor

V pátek 10. června 2016 navštívili studenti  společenskovědního semináře Knihovnu Václava Havla v Praze. www.vaclavhavel-library.org/ Během besedy s jejím ředitelem Michaelem Žantovským hovořili o knize, kterou napsal o Václavu Havlovi v angličtině a sám ji přeložil do ČJ. www.argo.cz/autori/8092/zantovsky-michael/ Dále se diskutovalo o mezinárodní situaci, prezidentské volbě v USA, referendu v GB (Brexitu) o vystoupení z EU, migrační krizi a došlo i na otázky týkající se práce diplomata (p. Žantovský byl velvyslancem v USA, GB,…).  Děkujeme za možnost setkání a těšíme se na podzimní návštěvu pana M. Žantovského u nás na GO. Odpoledne si studenti individuálně prohlédli výstavu Jiřího Sozanského inspirovanou činem Jana Palacha v lednu 1969, která je k vidění v bývalé budově Federálního shromáždění (dnes nové budově NM).

Největší zážitek však nastal až navečer. V divadle Minor se konala derniéra představení Jak kohouti obarvili světwww.minor.cz/repertoar/jak-kohouti-obarvili-svet/

Inscenace vycházela z tvorby undergroundových autorů, soustředěných kdysi kolem samizdatového časopisu VOKNO. www.voknoviny.cz/ První příběh  – O bláznovi, který sázel stromy (napsal František „Čuňas“ Stárek – přítomen i na derniéře) a O čarovné zahradě (napsala Jana veselá). Všechny texty jsou z knihy Čertovo kopyto. Velikonoční pohádku o kohoutech, bouřce a duze napsal Ivan Magor Jirous (v inscenaci jej hrál Ondřej Pavelka, který zanechal kdysi stopu i v Ostrově  :o).

Celý večer byl úžasný umělecký zážitek a závěrečný potlesk ve stoje byl více než zasloužený.

Ivan Machek