Banát čaruje...

Na konci září 2016 studenti ostrovského gymnázia opět vyrazili na expedici do hor v Rumunsku. Tentokrát výprava začala v srbské části Banátu, kde jsme navštívili  vesnice Češko Selo, Kruščica a městečko Bela Cerkva. Druhý den následoval přejezd do Sichevita v Rumunsku, kde jsme začali naše putování do hor. První zastávkou byl Gernik s úžasným uvítáním od našeho známého krajana pana Františka a jeho rodiny. Na nocleh v sadu nikdo nezapomene. Naše pouť odtud pokračovalo do Sopotu Nou a dále skalními cestami podél řeky Nera do kempu u říčky Beiu. Pstruh k večeři byl výborný a krávy mezi stany jsme brali jako malé zpestření před cestou do Sasca Romana. To už jsme měli za čtyři dny v nohách téměř 80 km. V Sasca Romana čekal náš autobus, který nás převezl do základního tábora v kempu U Medvěda v Eibenthale. Večer jsme se zaposlouchali do vyprávění pamětníka Josefa Kocmana a večerem zněly snad všechny písně, které znali studenti z hodin hudební výchovy od kolegů Veličky a Šťastného. Kolena přestala zázračně bolet, nachlazení zmizela a usínající výprava se chystala na speleologickou část výpravy a výlet na lodích po Dunaji k soše dáckého krále Decebala. Starší ročníky rády zavzpomínaly i na Poklad na stříbrném jezeře. Vyhlídky ze skal nad Dunajem inspirovaly. Poslední večer jsme se loučili s Banátem na vrchu Známana nad Eibenthalem. Kdo nejedl bukvice, pečené maso a miči, jako by tam nebyl. Cestou domů nemohla chybět zastávka v hlavním městě Banátu Temešváru. Zamáčkli jsme slzu v oku, utratili poslední lei, zazpívali celníkům („Rádio Veselá celnice“) a příjemně unaveni stovkou kilometrů v nohách usínali cestou do České republiky.

Banát 2016 je mrtev - ať žije Banát 2018!!!

Petr Fiala, Jakub Hecht a Ivan Machek