Ostrovští gymnazisté oslavili svátek studentů

Ve středu 16. listopadu proběhla na Gymnáziu Ostrov studentská konference, jejíž účastníci si prostřednictvím pestré nabídky besed, diskusí, dokumentárních i hraných filmů, ale také výstavy, diskotéky a posezení nad svíčkami a šálkem čaje připomněli Den boje za svobodu a demokracii.

Díky, že můžem!

Průřezovým tématem konference byl slogan „Díky, že můžem!“, který souzněl se vzpomínkovými akcemi pořádanými 17. listopadu v Praze. Studenti si během konference připomněli zejména události roku 1989, ale i širší historické souvislosti.

Nesvoboda včera

Hostem dopolední části nazvané Nesvoboda včera byl Ludvík Florián, bývalý jáchymovský MUKL, který se podělil o své vzpomínky na nucený pobyt v komunistických táborech nucených prací, kam se kvůli svým aktivitám spojeným se skautským hnutím dostal už jako sedmnáctiletý student. Se současnými gymnazisty uvažoval o dnešní svobodě a o tom, jak těžko se získává, a snadno ztrácí.

Kultura a historie

Tématu předlistopadové doby a cesty ke svobodě byl věnován film Z deníku Anny K. popisující události 80. let pohledem fiktivní studenty střední školy. Na snímek navázala přednáška s ukázkami vysílání dobových médií a hudby. Jako doprovodný program byla uvedena tematická výstava dobových předmětů denní potřeby.

Svoboda dnes

Námětem odpoledního programu byl průběh sametové revoluce na Karlovarsku. Studenti měli možnost popřemýšlet o dnešním pojetí svobody a demokracie s  Jiřím Kotkem, zakládajícím členem karlovarského Občanského fóra.

Vzpomínkový akt

Studentskou konferenci završil večer pojatý jako vzpomínka na listopadové události i na významné osobnosti předlistopadové doby. Večerní posezení u svíček doprovázely četba poezie Ivana Martina „Magora“ Jirouse a poslech hudby.

Vojta Laitl student V6. B

Fotografovali: