Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Ostrovští gymnazisté oslavili svátek studentů

Foto

 Ve středu 16. listopadu proběhla na Gymnáziu Ostrov studentská konference, jejíž účastníci si prostřednictvím pestré nabídky besed, diskusí, dokumentárních i hraných filmů, ale také výstavy, diskotéky a posezení nad svíčkami a šálkem čaje připomněli Den boje za svobodu a demokracii.

Díky, že můžem!

Průřezovým tématem konference byl slogan „Díky, že můžem!“, který souzněl se vzpomínkovými akcemi pořádanými 17. listopadu v Praze. Studenti si během konference připomněli zejména události roku 1989, ale i širší historické souvislosti.

Nesvoboda včera

Hostem dopolední části nazvané Nesvoboda včera byl Ludvík Florián, bývalý jáchymovský MUKL, který se podělil o své vzpomínky na nucený pobyt v komunistických táborech nucených prací, kam se kvůli svým aktivitám spojeným se skautským hnutím dostal už jako sedmnáctiletý student. Se současnými gymnazisty uvažoval o dnešní svobodě a o tom, jak těžko se získává, a snadno ztrácí.

Kultura a historie

Tématu předlistopadové doby a cesty ke svobodě byl věnován film Z deníku Anny K. popisující události 80. let pohledem fiktivní studenty střední školy. Na snímek navázala přednáška s ukázkami vysílání dobových médií a hudby. Jako doprovodný program byla uvedena tematická výstava dobových předmětů denní potřeby.

Svoboda dnes

Námětem odpoledního programu byl průběh sametové revoluce na Karlovarsku. Studenti měli možnost popřemýšlet o dnešním pojetí svobody a demokracie s  Jiřím Kotkem, zakládajícím členem karlovarského Občanského fóra.

Vzpomínkový akt

Studentskou konferenci završil večer pojatý jako vzpomínka na listopadové události i na významné osobnosti předlistopadové doby. Večerní posezení u svíček doprovázely četba poezie Ivana Martina „Magora“ Jirouse a poslech hudby.

 

Vojta Laitl student V6. B

 

Fotografovali:

Ondřej Nedbal a Jakub Liška

 

 

 

 Zpět

Gymnázium Ostrov