Český dokumentární fotograf Jindřich Štreit přednášel studentům

Ve středu 5. dubna 2017 navštívil naší školu jeden z nejvýznamnějších českých fotografů prof. Jindřich Štreit. (Slezská univerzita Opava – Institut tvůrčí fotografie)

V roce 1982 se zúčastnil nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců. Tajnou policií byl vzat do vazby a následně byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 10 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky za údajné hanobení republiky a jejího představitele. Zároveň mu byly státní policií zabaveny negativy, pozitivy i fotografické přístroje a byl mu vysloven zákaz vykonávání fotografické činnosti. Po propuštění z vězení se již nesměl vrátit ke své učitelské profesi. V roce 2006 mu bylo uděleno ocenění Medaile Za zásluhy I. třídy při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa. Dne 18. září 2009 byl prezidentem Václavem Klausem jmenován profesorem pro obor volné a užité umění.

Jeho hlavním tématem je vesnice (česká, japonská, francouzská,…), ale v posledním období se věnoval mnoha sociálním tématům o drogově závislých, handicapovaných, nevidomých, starých lidech, cizincích, kuřácích a lidech bez domova. (viz aktulní výstava Domov bez domova v Becherově vile v KV).

Hodně se také věnuje sakrálním tématům.

Děkujeme za velmi inspirativní návštěvu a těšíme se na další setkání

„Jindrou ze Sovince“ :o)

www.jindrichstreit.cz/#/cz/portfolio/1