Ostwestjugendakademie Bad Kissingen - 5. den a den odjezdu

Aniž bychom si to uvědomili, byl čtvrtek, předposlední den našeho pobytu v Heiligenhof v Bad Kissingenu. Na programu dne byl workshop. Ráno jsme se dozvěděli, že budeme rozděleni do dvou skupin tak, aby v každé byli čeští i němečtí studenti, pak už jsme se pustili do práce. Jedna skupina byla u pana Jana Čapka, se kterým probírala Chartu 77 a jiné proti režimové organizace. Druhá část se zabývala vývojem česko-německých vztahů od 19. století do současnosti. Odpoledne jsme si museli vybrat téma a vytvořit prezentaci, kterou jsme před večeří předvedli ostatním. Témata byla z různých oblastí například Mnichovská dohoda, Benešovy dekrety nebo muzikanti, kteří vystupovali proti komunistickému režimu nebo politickým rozhodnutím a postoji určité země. Nakonec jsme si zazpívali písničku „Imagine” od Johna Lennona, protože John Lennon také patřil mezi mírové a protiválečné aktivisty. Večer jsme měli volno, a protože bylo hezké počasí, šli jsme ven. Hráli jsme odbíjenou, tvořili lidské pyramidy a užívali si poslední večer s našimi německými kamarády.

A tak, aniž bychom si toho všimli, přišel poslední den. Po snídani jsme si museli všechno sbalit, opustit pokoje a vrátit klíče. Pak už následovala jen závěrečná aktivita, při které jsme ve skupinkách psali na papírky, jak by se do patnácti let mohla změnit situace v Evropě a v česko-německých vztazích z pozitivního nebo negativního pohledu. Poté jsme vyrazili k nádraží, kde jsme nastoupili do vlaku. Naše německé polovičky nás opustili v Marktredwitzu a dál jsme už museli pokračovat sami.

Tento týden se nám všem moc líbil. Velmi rychle jsme se skamarádili s německými gymnazisty a užili si spoustu zábavy během programu i mimo něj. Nemusím snad ani dodávat, že bychom nejraději zůstali ubytovaní v Heiligenhof až do konce školního roku.