Evropský Den jazyků

Dne 26. září proběhla na naší škole akce Evropský Den jazyků (EDJ) a žádný student si ho nemohl nevšimnout. Tento den se slaví po celé Evropě od roku 2001.

EDJ není organizován centrálně, ale je dán vlastní prostor k aktivitě všem, kteří si chtějí tento den nějakým způsobem připomenout. Program chystají nejen jazykové instituce, ale také státní školy. Průběh Dne jazyků se může stát výukovým projektem a být zařazen do školních vzdělávacích plánů jako stálá podpora jazykové výuky.

Cílem Evropského Dne jazyků je především podpora výuky.

Hlavními důvody, proč výše zmíněný den probíhá je:

- upozornit na důležitost jazyka a to i ve spojitosti s porozuměním kultury a zároveň ji podpořit

- celoživotní jazykové vzdělávání souvisí s profesním vzděláním a potřebami a pro pracovní mobilitu.

Této akce se zúčastnila také naše škola.

Tento den začal poněkud netradičně, v úvodu první vyučovací hodiny jsme rozhlasem seznámili studenty s obecnými informacemi evropského dne jazyků, které byli čteny v námi vybraných jazycích.

O přestávkách jsme mohli slyšet písně v různých jazycích. Hodinu výtvarné výchovy jsme zaměřili na tvorbu plakátů s tématem důležitosti znalosti cizích jazyků. Tyto plakáty jsme použili pro výzdobu naší školy. Naše paralelní třída měla na starosti „Bistro u Mistrať, v kterém si studenti mohli zakoupit občerstvení pouze za pomoci použití jiné než mateřské řeči. Na závěr jsme vyvěsili různojazyčná pojmenování částí budovy Gymnázia Ostrov.

Například:

Chúc ân ngon

Kua só

Tó lét

Potěšili nás pozitivní reakce na tuto akci. Dokonce jsme zpozorovali i studenty, kteří se snažili mluvit cizí řečí, především při nákupu občerstvení ve školním bistru, ale byli i tací, kteří se radši vzdali nákupu své svačiny než aby namáhali svůj mozek.

Za přínos této akce považuji: práci v kolektivu, spolupráci s našimi spolužáky a profesory, naučili jsme nová slovíčka v několika jazycích. A co bylo nejdůležitější? Dozvěděli jsme se co to vlastně evropský den jazyků je.

Hlavní tvůrci naší skupiny. V čele s paní profesorkou Osičkovou.

Autoři : Ondřej Nováček a Jakub Černý (oba V6.A)