Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Studentská konference „Identita evropských Romů ve 20. století“

Foto

Ve dnech 7.-9. prosince 2017 se studenti našeho gymnázia účastnili studentské konference s názvem Identita evropských Romů ve 20. století. Akci pořádal Institut Terezínské iniciativy a Antikomplex ve spolupráci s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century (ERI20th) v Praze ve Skautském institutu.

Akce se účastnilo 40 středoškolských studentů a jejich učitelů z celé České republiky i Slovenska. Společně hledali odpovědi na otázky, zda známe historii Romů ve 20. století a jestli ve školách otevíráme romská témata, včetně holocaustu Romů. Zároveň diskutovali o tom, zda a proč je těžké o těchto tématech mluvit a v čem se mohou studenti a učitelé vzájemně obohatit. Součástí třídenního programu byla diskuse, interaktivní dílny, promítání dokumentárních filmů a slavnostní derniéra divadelního představení AraART: Divadlo utlačovaných – Neprojdeš! Studenti měli možnost hovořit s hosty na téma romského holocaustu – pozvání přijal historik Michal Schuster, aktivista František Lacko a neteř romského partyzána, Růžena Ďorďová. Součástí konference byla exkurze do Letů u Písku – na místo, kde v období druhé světové války existoval koncentrační tábor pro Romy z Protektorátu Čechy a Morava. Studenti tak měli příležitost navštívit současné místo, na kterém se nachází jak expozice v replikách vězeňských baráků a oficiální pamětní místo, tak si prohlédnout okolí velkovýkrmny vepřů, jejíž areál zabírá většinu území bývalého koncentračního tábora. Věříme, že to byla jedna z posledních příležitostí vepřín v Letech vidět!

Ivan MachekZpět

Gymnázium Ostrov