Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Tercie na historické exkurzi v Chebu

Foto
Ve středu 2. května jsme se naše třída V3.B společně s V3.A vydali do královského města Chebu. Samozřejmě nesměl chybět náš doprovod, který tvořili paní profesorka Bělohoubková, Jílková a v neposlední řadě pan profesor Hecht. Chvilku po osmé hodině ráno jsme nasedli na autobus a do hodiny jsme byli na místě. Přesunuli jsme se na náměstí krále Jiřího z Poděbrad, kde jsme si poslechli náš program a nasvačili se. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. Ta naše šla nejdříve navštívit Chebské muzeum.
 Zde nás čekala milá paní průvodkyně, jenž nás stručně, avšak jasně provedla celým životem Albrechta Valdštejna. Po přednášce jsme šli již do samotného muzea tohoto významného panovníka. Prošli jsme spoustu místností, kde jsme našli mimo jiné i upomínky na 16. a 17. století včetně třicetileté války. Albrecht, jakožto úspěšný vojevůdce a jeden z nejvyšších velitelů vojsk, měl svého koně. Přezdíval mu Amore Mio a po jeho smrti ho nechal vycpat, tak jsme i my měli možnost si jeho milované zvíře prohlédnout. Na závěr prohlídky jsme se podívali na místo, kde byl generál zavražděn.
Naše další zastávka byla na Chebském hradu - jediné štaufské císařské falci v naší republice. Ujal se nás vtipný pan průvodce, který nás celým areálem provedl. Prohlédli jsme si Černou věž, jenž sloužila jako zásobárna i k obraně hradu. Byli jsme se podívat ve vzácné románsko-gotické dvoupatrové kapli sv.Martina, Erharda a Uršuly, která v sobě překvapivě skrývá i alchymistickou laboratoř. Na zřícenině hradního paláce jsme si všimli unikátních pětidílných sdružených románských oken. Prohlídku jsme zakončili expozicí práva útrpného.
Teď už jsme měli volný program, který jsme každý využili trochu jinak. Někdo šel na zmrzlinu a jiní zas obdivovali architekturu domů na náměstí, tzv. Špalíčku. Všichni jsme si však výlet užili, nejen kvůli krásnému počasí, které nám celý den přálo, ale i díky našemu bohatému programu.

Jitka Ferenczová, Karolína Freitingerová V3.B Zpět

Gymnázium Ostrov