Přednášky z matematiky

Dne 17. 1. 2019 navštívil naše Gymnázium děkan FIS VŠE v Praze Jakub Fisher a odpřednášel blok matematických přednášek na témata:

"Pepa z Litvínova: důsledky finanční negramotnosti"

Oficiální text: Přednáška představí klíčové statistické ukazatele zachycující vývoj české ekonomiky (hrubý domácí produkt, míra inflace, míra nezaměstnanosti), poodhalí některé zajímavosti týkající se konstrukce jednotlivých ukazatelů, vysvětlí formou názorných grafů současný vývoj české ekonomiky a upozorní na některá rizika ekonomického vývoje v ČR v blízké budoucnosti.

Reklamní text: Vyznáte se ve statistických ukazatelích? Chcete nahlédnout "za oponu" a  dozvědět se zajímavosti o jejich tvorbě? A znáte aktuální čísla? Přesvědčte se, že statistika opravdu není nuda!

"Statistika není nuda: jak se vyznat v cenných údajích?"

Reklamní text: Nebojíte se zadlužit? Nesplácíte půjčky? Poslechněte si, jak můžete dopadnout. A také se dozvíte, jakou čistou mzdu dostanete, pokud budete pracovat, na jaké podpory máte nárok, když práci ztratíte a kolik vás vlastně stojí bankovní i nebankovní půjčky.

Oficiální text: Pětidílné drama fiktivního Pepy ukáže, jaké důsledky může v krajním případě mít finanční negramotnost. V rámci mírně odlehčené přednášky se studenti dozvědí nebo si osvěží některé pojmy výpočty z oblasti finanční matematiky včetně ukazatele RPSN, mzdové statistiky, souvislosti hrubé a čisté mzdy, podpory v nezaměstnanosti či osobního bankrotu a mohou si vyzkoušet i praktické výpočty v excelu.

"Házíme napínáčkem: co je pravděpodobnost a jak k ní můžeme přistupovat?"

Reklamní text: Hodíme mincí a s pravděpodobností jedna polovina padne orel. Hodíme kostkou a s pravděpodobností jedna třetina padne liché číslo větší než dvě. Jaká je pravděpodobnost, že napínáček padne špičkou nahoru, Česká republika postoupí na příští mistrovstí světa ve fotbale nebo že v příštích deseti letech dojde v  Evropě k jaderné havárii? Přemýšleli jste o pravděpodobnosti jinak než jen o  soustavě pravidel a vzorečků? Pojďme společně hledat odpovědi na otázky, které v  běžných středoškolských učebnicích obvykle nenajdete. A nebojte, ani počítání se nevyhneme.

Oficiální text:  Přednáška je věnována dvěma různým pohledům na pravděpodobnost. Prvním, objektivním pohledem je pravděpodobnost výskytu náhodného jevu nazírána jako (objektivní) vlastnost daného jevu. Druhým, subjektivním pohledem přistupujeme k pravděpodobnosti jako k našemu (subjektivnímu) stupni důvěry ve výskyt daného jevu. Subjektivní přístup k pravděpodobnosti umožňuje, aby výskyt jednoho a téhož náhodného jevu měl z pohledu dvou osob různou pravděpodobnost, zejména v důsledku odlišných informací. Souvislosti a rozdíly obou přístupů jsou vysvětleny na názorných příkladech.

Zájem o přednášky byl velký, každé přednášky se zúčastnilo 50 - 60 studentů. Určitě si podobnou akci zase zopakujeme, protože jsme od pana děkana dostali nabídku na další zajímavá témata.

Mgr. Mária Jaščurová