Ostwestjugendakademie v Bad Kissingen

Minulou neděli jsme se vydali do lázeňského městečka Bad Kissingen, abychom zde strávili čas s žáky z naší partnerské školy ve Wunsiedelu. Cesta vlakem byla  poněkud dlouhá, ale měli jsme příjemnou pauzu v Norimberku, kde jsme si dali oběd a protáhli si nohy při prohlídce města. K večeru jsme konečně dorazili do Bad Kissingen. Po ubytování v Heiligenhofu jsme se  seznámili německými studenty pomocí různých her.

Smyslem a tématem celého pobytu bylo prohloubit česko-německé vztahy a také prozkoumat jejich vývoj v historii. Samozřejmě jsme si také v průběhu celého týdne procvičili němčinu. Každý den jsme si zahráli několik zajímavých her, při kterých jsme objevovali podobnosti našich jazyků a kultur a vzájemně se více poznávali.

Denně jsme se dozvídali něco zajímavého z historie. Pomocí obrázků jsme např. určovali důležité mezníky v našich společných dějinách. Také film Habermannův mlýn nám dal mnoho podnětů k zamyšlení. Velice zajímavé bylo tvoření myšlenkových map na témata – hranice, identita a svoboda.

Mimo jiné jsme podnikli několik krásných výletů. Vypravili jsme se do města Bad Mergentheim, kde jsme navštívili muzeum Německého řádu. Byli jsme se také podívat ve městě Würzburg. Zde jsme navštívili krkonošskou světnici. Byly zde různé věci, které patřily sudetským Němcům, kteří byli po druhé světové válce násilně odsunuti do Německa. Nesměla chybět ani prohlídka samotného města Bad Kissingen, které má opravdu krásné lázně.

Předposlední den jsme si vybrali mezi dvěma workshopy. Jeden se týkal migrace a druhý se zabýval dějinami od napoleonských válek až po 1. republiku. Poté jsme na dané téma zpracovali prezentaci. Bylo to celkem obtížné se na takto složitých tématech domluvit německy, ale nakonec jsme to přeci jen úspěšně zvládli.

Myslím, že jsme si všichni tento týden opravdu užili.

Nikol Michálková

V7.A