Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Rakovnická vánoční hra

Foto

Studenti obou kvint a prvního ročníku ve čtvrtek 28. 11. 2019 zhlédli v Západočeském divadle v Chebu divadelní představení Rakovnická vánoční hra.
V době adventu a o Vánocích se v českých kostelích stalo součástí mše čtení příběhu o Ježíšově narození. Jazykem bohoslužeb bývala latina, které přítomní často nerozuměli, důležité momenty proto byly ztvárněny vizuálně pomocí např. divadelních výstupů. S přibývajícími světskými prvky, délkou hry i zvyšujícím se počtem postav už nemohla být představení předváděna přímo v kostele, byla tedy vykázána před jeho vstupní portál. Zde se jich ujali učitelé a žáci, měšťané a další zájemci, kteří si tak přilepšovali.
Na konci 19. století byl v rakovnickém městském archivu nalezen rukopis jedné z  nejstarších lidových koledních her. Hříčka je datována pravděpodobně do roku 1684 a autorem byl patrně některý z členů královéhradecké jezuitské rezidence v Chlumku u Luže, možná P. Jan Libertin, který zde asi jeden rok působil.
Děj Rakovnické vánoční hry je prostý. V první části, která se odehrává v Čechách,  spolu rozmlouvají pastýři o ochraně svěřeného stáda. Ve druhé části, v Betlémě, kam se vypraví, se u jesliček dohadují se třemi králi, jestli je právě narozený Ježíšek pastýř, nebo král. Spor nakonec rozsoudí anděl, který všem zvěstuje, že Ježíšek je pastýřem i králem a že před ním jsou si všichni rovni, pokud ovšem mají čisté srdce.
Rakovnická vánoční hra v podání profesionálních herců mluvících ve verších půvabnou, přes tři sta let starou češtinou, které doprovázel pěti barokními koledami dětský sbor Kopretiny chebské ZUŠ J. Jindřicha, nám připomněla lidové tradice našich předků a navodila tu správnou adventní atmosféru.

Mgr. Naděžda Čechmanová

(s využitím propagačních materiálů Západočeského divadla v Chebu)Zpět

Gymnázium Ostrov