Machoninovi: Architektura navzdory

Ve čtvrtek 9. ledna 2020 navštívili naše gymnázium výborní přednášející Marie Kordovská a její bratr Jan Kordovský (vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových) s přednáškou o brutalismu a hotelu Thermal, který byl postaven v letech 1967 až 1976 podle návrhu prarodičů.

Zadáním soutěže (r. 1963) bylo vytvoření mezinárodního lázeňského hotelu, sanatoria a zařízení pro filmové festivaly, kongresy a kulturní podniky na rozhraní dvou částí Karlových Varů. Součástí návrhu bylo i kompletní řešení interiérů a vybavení restaurací až do nejmenších detailů včetně výběru skla a textilu. Během přednášky se studenti dozvěděli řadu informací z dějin výtvarného umění, architektury, urbanismu, designu a uměleckého sklářství.

Rád bych touto cestou poděkoval za vzácnou možnost nahlédnout pod pokličku umění a paní „Respekt madam“ přeji hodně úspěchů na poli podpory architektury, nejen v KV.

Ivan Machek

PS: další stavby Machoninových (Obchodní dům Kotva, Zastupitelský úřad ČSSR v Berlíně,…)

Více informací:

respektmadam.cz/cs/