Opět proběhl týdenní výměnný pobyt se studenty z německého Hofu

V týdnu od 15.3.2009 se naši studenti zúčastnili týdenního výměnného pobytu se studenty z partnerského gymnázia v německém Hofu, kteří pak následující týden přijeli na oplátku k nám do Ostrova. Jako každoročně byli ubytováni v hostitelských rodinách, navštěvovali výuku na našem gymnáziu a podnikli pár společných akcí. Jsem přesvědčená, že nejdůvěryhodnější zprávy o tomto programu vám nepodám já jakožto koordinátorka výměny, ale její samotní účastníci. A proto jsem se jich zeptala:

1)  Proč jsi se na výměnný pobyt vůbec přihlásil(a), co tě k tomu vedlo?

Michal Nepraš V4B: Chtěl jsem poznat, jak to chodí v Německu, a zlepšit svoji němčinu.
Adam Mareš V7A: Mám velmi pozitivní vztah k Německu. A také jsem v Hofu poznal spoustu kamarádů, protože jsem tam minulý rok trávil hodně času. Němci tady v příhraničí jsou strašně příjemní, a proto se rád s každým seznamuji. Výměnný pobyt je k tomu super příležitost.

2)  Očekával(a) jsi něco od tohoto výměnného pobytu? Bál(a) jsi se něčeho? Jak jsi vnímal(a) Němce a Německo před pobytem?

Markéta Míšková V5B: Nic moc jsem neočekávala. Bála jsem se před začátkem. Noví lidé, nové prostředí. Vypadali moc mile a že jsou hodní. A to taky byli.
Ivana Němcová V5B: Nejvíce jsem se bála toho, že mi bude přidělena nějaká hrozná rodina a že si neporozumím s Němkou, s níž strávím celé 2 týdny.
Adam Mareš V7A: Očekával jsem spoustu zábavy a poznání nových lidí. Teď, když už umím německy, jsem se ničeho nebál, protože vím, že když nastane nějaký problém, tak není složité ho vyřešit. V Německu jsem bydlel už jeden rok, takže jsem přesně věděl, do čeho jdu.

3) Tvůj největší (nejsilnější, nejlepší i nejhorší) zážitek?

Ivana Němcová V5B: Výměnný pobyt byl celý jeden velký zážitek a rozhodně velmi dobrý zážitek – i přesto, že to pro mě bylo velmi náročné. Nejzajímavější byl rozhodně první den v Německu. Byla jsem v cizím domě, s naprosto cizími lidmi, kteří hovořili cizí řečí. Na to jen tak nezapomenu.
Markéta Míšková V5B: Největší zážitek bylo, když šli všichni Češi i Němci šplhat po horolezecké stěně.
Adam Mareš V7A: Největší zážitek byl ten, když jsem přišel do místnosti pro KS a všichni mě tam s nadšením vítali. Další zážitek byl, když jsem hned první hodinu němčiny okouzlil profesorku natolik, že mi dala referát na Václava Havla, který jsem pak před celou LK-Deutsch (Leistungskurs = maturanti z NJ) musel přednést. A dále pak grilování v 10h večer u jezera. V březnu!!!

4) Co sis z pobytu odnesl(a)? Splnil tvoje očekávání nebo tě zklamal? Jak vnímáš Němce a Německo teď po pobytu?

Adam Mareš V7A: Jak už jsem říkal, Německo vnímám velmi kladně. Když je tam člověk jako pozvaný host, tak se k němu chovají velmi mile. Každopádně německý školní systém mi pořád nejde do hlavy, ačkoliv něco dobrého na něm bude.
Michal Nepraš V4B: Myslím, že se moje němčina zlepšila.
Ivana Němcová V5B: Určitě mnoho zážitků, bylo to pro mě jako velmi těžká lekce němčiny, tak také doufám, že jsem se v ní něco naučila. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl přístup naší školy. Doufala jsem, že zajistí nějaký program.
(Pozn.red. Obvykle bývá součástí programu pro německé studenty procházka po Ostrově a K.Varech s výkladem, příp. exkurze do Prahy jako součást jiné exkurze s nějakou třídou našeho gymnázia. Letos podobná akce naplánována nebyla, proto si německé studentky prohlédli „pouze“ Ostrov s jeho nově rekonstruovaným Posvátným okrskem – včetně výkladu – a K.Vary pak se svými hostitelskými studenty (pedagogický doprovod sami odmítli).

5)  Přihlásil(a) by ses znovu? A proč?

Ivana Němcová V5B: Určitě, Němci k nám byli neuvěřitelně přátelští a to byl opravdu skvělý pocit. Měli pro nás připravený zajímavý program. Snažili se s námi co nejvíce konverzovat a s němčinou nám pomáhali. Jsem toho názoru, že nám to vážně něco dalo, jak mnoho nových slovíček, tak zkušeností.
Adam Mareš V7A: Ano, přihlásil, protože jsou to nezapomenutelné zážitky. Bavit se s cizincem v jeho rodném jazyce je opravdu super. Poznání nového prostředí i nové kultury a zvyků je dobré pro všeobecný rozhled.
Markéta Míšková V5B: Znovu ne. Bylo to náročné, hlavně díky nedostatkům v NJ. Ale kdo ví, co bude za rok?!

Další informace k tomuto a jiným pobytům v SRN najdete na webových stránkách našeho gymnázia v sekci Předměty -> Předmětové komise -> Německý jazyk.

S pozdravem Mgr.Veronika Lanová