MARCH OF THE LIVING 2009 - Osvětim

Pochod živých se poprvé uskutečnil v roce 1988. Od té doby každoročně přijíždějí do Osvětimi v Polsku tisíce mladých lidí uctít památku obětí holokaustu.

I letos se přes 7000 mladých lidí (mezi nimi i studenti našeho gymnázia) vypravilo na dávnou cestu smrti z někdejšího vyhlazovacího tábora do tři kilometry vzdálené Březinky.

Pod vlajkami Izraele, Spojených států, České republiky, Polska, Maďarska či Austrálie došli za slunečného dne účastníci pochodu přes "bránu smrti" do areálu v Březince, kde zůstaly kromě ostnatých drátů i zbytky po plynových komorách a krematoriích a několik dřevěných budov.

Tradiční vzpomínkovou akci, která se koná v památný den obětí holokaustu, ukončil kadiš, neboli modlitba za mrtvé.