Putování za krásami Skotska

Každý rok se ostrovští gymnazisté vydávají na týdenní studijní pobyt do Velké Británie prohloubit si své znalosti angličtiny a seznámit se životem v této krásné zemi na vlastní oči.

Cílem letošní cesty, která probíhala ve dnech 9.-17.května, bylo hlavní město Skotska-Edinburgh.

Cestou do Edinburghu jsme se zastavili v proslulém univerzitním centru Oxford, který nás přivítal báječným počasím a úžasnou atmosférou.Téměř čtyřicítka vysokoškolských kolejí, opravdu, ale opravdu zelené trávníky, oxfordští studenti prohánějící se v osmiveslicích po nesčetných kanálech…..To jsou jen některé obrázky, které každého návštěvníka Oxfordu upoutají hned na první pohled. Jednu z kolejí jsme také samozřejmě navštívili. A hned tu nejproslulejší, Christ Church College, jejíž centrální hala a schodiště hrají významnou roli ve všech filmech o Harry Potterovi.

Po přenocování v jednom z místních hostelů jsme pokračovali dále na sever, do Skotska.Cestou jsme navštívili proslulý Hadriánův val, který chránil římské državy v Británii před útočnými Kelty.

Samotný Edinburgh nás okouzlil zejména svou historickou částí nazvanou Královská míle, kterou vymezují symboly skotské státnosti. Středověký královský hrad na straně jedné a hypermoderní komplex skotského parlamentu na straně opačné.

Kromě největších skotských měst  Edinburgh a Glasgow jsme navštívili i jiná památná místa Skotska. Stirling Castle, Wallace Monument, Rosslyn Chappel známou z knihy Dana Browna  „Šifra Mistra Leonarda“, podnikli jsme celodenní výlet k nejvyšší hoře Velké Británie Ben Nevis a vstřebali atmosféru skotské krajiny u jezera Loch Llyn ….

Ubytování ve skotských rodinách a výuka angličtiny vedená místními lektory nám rovněž pomohly nasát atmosféru Skotska a seznámit se blíže s jeho životem a tradicemi.

Závěrečný den pobytu byl věnován celodenní prohlídce Londýna s jeho světoznámým Big Benem, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, National Gallery, Trafalgar Square, Covent Garden.

A i koupěchtivé studentky si přišly na své. Kde jinde než na proslulé Oxford Street……

Celý pobyt se náramně vydařil nejen díky skvělému, typicky neanglickému počasí, ale také díky perfektní organizaci ze strany společnosti Student Agency a neutuchajicímu humoru našich pedagogů, paní profesorky Dagmar Žerebjatjevové a pánů profesorů Michala Štěpánka a Jiřího Fressera.

Na fotografie z tohoto pobytu se můžete podívat ve fotogalerii anglického jazyka.