Besedy a setkání studentů se zajímavými osobnostmi

17.5.2006 vzpomínal Hugo Pavel na svého bratra Otu Pavla. Studentům připomenul osud židovské rodiny za druhé světové války, pobyt v Terezíně, poválečná léta spojená s antisemitismem, literární tvorbu bratra a její filmovou podobu.

Kdo četl Kapři pro wehrmacht, Smrt krásných srnců a další knížky měl před sebou živou literární postavu. Setkání se uskutečnilo díky pravnučce Hugo Pavla Martině Staňkové, která studuje na naší škole.

Studentská reflexe

Dne 17.5. 2006 ve 14. hod se ve školní knihovně našeho gymnázia konala velice zajímavá beseda s panem Hugo Pavlem, starším bratrem Oty Pavla, jedním z nejvýznamnějších spisovatelů české válečné a poválečné literatury. Pan Hugo Pavel velmi poutavě vyprávěl o životě svého bratra, o jeho literární tvorbě, o rodičích. Též zmínil filmy, které byly natočeny podle knih Oty Pavla a které vypráví o osudech jejich rodiny či zavzpomínal na zlé doby druhé světové války a příhody s nimi spojené. I když je pan Hugo Pavel již starší pán, jsou obdivuhodné jeho znalosti bratrovy tvorby a to, s jakou ochotou a radostí dokáže vyprávět nejen o svém bratrovi, ale i o celé své rozvětvené rodině.

Smutný je ovšem nezájem ze strany studentstva. Besedy se zúčastnilo zhruba 12 studentů z celé školy, což je, vzhledem k jistě zajímavému tématu, skutečnost až zarážející. Čím je způsoben tento nezájem?! Informace o konání besedy byla poskytnuta s dostatečným předstihem. Je možné, že studenti gymnázia nemají ani sebemenší zájem dozvědět se něco nového či zajímavého?! Podle mého názoru je to příjemné zpestření každodenní školní výuky a zároveň možnost diskuze a seznámení se zajímavým člověkem. A zároveň i přednášejícího určitě potěší hojná účast a s tím spojený větší zájem o jeho vyprávění. Jistě to stojí za uvážení.

Pokud se nyní chytáte za hlavu a zpytujete své svědomí, mohu Vám s radostí oznámit, že pan Hugo Pavel má v úmyslu v následujících měsících naše gymnázium ještě jednou navštívit a svůj výklad proložit zajímavými videonahrávkami. Myslím si, že by stálo za to, tuto snahu ocenit a podpořit ji svým zájmem.

Závěrem mi dovolte poděkovat Martině Staňkové (1.A) , která má k panu Pavlovi příbuzenský vztah a ochotně domluvila a pomohla zorganizovat tuto přednášku. Tímto tedy děkuji jí i vedení školy, Vám studentům vřele doporučuji příští návštěvu této významné osoby.

Jiří Molnár - 1.A

KOMUNIKACE S MÉDII
15.5.2006 v rámci společenských věd se uskutečnila přednáška Komunikace s médii, aneb jak vnímat filtrované informace. Hosté byli Bc. Jan Bureš starosta Ostrova, Mgr. Kateřina Telínová tisková mluvčí karlovarského kraje a Petr Kozohorský novinář. Celou přednášku moderovala studentka Vyšší odborné školy žurnalistiky Jana Kofránková.

BESEDY PŘI DĚJEPISNÉM SEMINÁŘI
10.5.2006 vyprávěla o svém osudu lékařka Jarmila Weinbergerová. Během 2. světové války prošla Terezín, Osvětim, Bergen - Belzen a pochod smrti. Na konci války ještě onemocněla skvrnitým tyfem. Studenti se zajímali jak se lidé chovali v extrémních situacích holocaustu, jak se s tak děsivými zážitky ženě žije a jaký má vztah k Němcům. Beseda se uskutečnila v rámci dějepisného semináře, kde jsou hlavním tématem moderní dějiny. Minulá beseda byla v dubnu s politickým vězněm panem Floriánem, který byl vězněn v 50. letech za velezradu v uranovém lágru na Jáchymovsku.