Návštěva z Wunsiedelu

Dvě návštěvy z Wunsiedelu v jednom týdnu

Minulý týden byl ve znamení příprav a přijetí dvou německých návštěv z Wunsiedlu. Jediné, v čem se lišily, byl věk. Cílem obou výprav bylo poznat blíže nové partnerské město Ostrov, také naši školu a dozvědět se něco o životě v českém pohraničí.
            Jako první přijela ve středu 7.10. celá třída wunsiedelské základní školy za doprovodu třídního učitele pana Richarda Beileina a jeho manželky. Většina těchto 15letých žáků ještě nikdy nebyla v Čechách, ale protože tu strávili pouze pár hodin, nebylo možné jim život u nás plně představit. Dopoledne strávili v K.Varech, kde jim dělaly průvodkyně: paní prof. Strachoňová a studentky Eliška Valterová, Jana Krucká, Barbora Němcová z V8A a Zuzana Divišová z V7A. Tímto chceme našim věrným studentkám NJ a zkušeným průvodkyním německých návštěv poděkovat. V K.Varech absolvovali naši návštěvníci panoramatickou projížďku městem, procházku po třídě T.G.M. a prohlídku Muzea Becherovky. V Ostrově pak byli přivítáni na naší škole malým pohoštěním, následovala krátká, ale podzimně romantická procházka po městě a návrat do gymnázia, které jim představila paní prof. Lanová. Po zodpovězení všech dotazů se celá třída vypravila opět domů a my doufáme, že česká pohostinnost pro ně bude podnětem pro další návštěvy a případné navazování kontaktů.
            Druhá návštěvní skupina v pátek 9.10. byla dvojnásobně větší. Navštívil nás totiž téměř celý profesorský sbor z partnerského gymnázia ve Wunsiedlu (51 osob - včetně nového a dvou bývalých ředitelů) v rámci svého každoročního výletního dne. Z důvodu vysokého počtu návštěvníků jsme mohli celé kolegium přivítat pouze v naší nově opravené školní jídelně, kde na něj čekalo rovněž malé pohoštění. Hosty přivítal kromě ředitele ostrovského gymnázia Mgr. Milana Martinka i starosta města Ostrova Ing. Jan Bureš, který svým krátkým proslovem navázal na nedávno podepsanou partnerskou smlouvu mezi oběma městy. Již dvacetileté udržování kontaktů mezi našimi gymnázii samo o sobě stvrzuje smysl a účelnost tohoto partnerství. Němečtí kolegové byli poté provedeni oběma budovami gymnázia a byla jim ukázána a předvedena řada detailů, na které jsme pyšní. Díky jejich zvídavosti jsme museli zkrátit prohlídku města, kterou jsme omezili pouze na Staré město a zámecký park a prohlídku Svatého okrsku s výkladem. Jsme hrdí nato, že naši hosté měli být čím fascinováni a že všechny své dojmy museli probrat při šálku dobré kávy a nějakého sladkého dezertu v cukrárně na Starém náměstí. Očividně byli z celého dne nadšeni a domů se vraceli s dojmem smysluplného výletu. My jim děkujeme za jejich přátelskost a budeme se těšit, že třeba někdy budeme moci navštívit i my je.
Mgr. Veronika Lanová